En az ölü kripto proje sayısı 2019 yılına ait

LongHash'in verilerine göre, en az ölü kripto proje sayısının 2019 yılına ait olduğu ortaya çıktı.

Kripto projelerin bazıları yavaş ve acı içinde yok olurken bazıları ise adeta göz göre göre dolandırıcılıktı. İstatistiklere ve raporlara göre ise birçok projenin yok olma nedeni projelerin terk edilmiş olması ya da ICO (initial coin offerings) görüntüsü altında aldatıcı vaatlerde bulunması.

LongHash’in son verilerine göre; ölü kripto projelerinin sonu terk edilmeleri ya da dolandırıcılık olmalarının anlaşılmasından geldi. Coinopsy ve DeadCoins gibi sitelerin derlediği verilere göre, düşük hacimli olması nedeniyle projelerin % 63.1’i terk edildi veya geliştiriciler projelerden kaçtı.

Dolandırıcılık olduğu iddia edilen kripto projelerin ortalama ömrü 1 yıldan az oldu. Terk edilen projelerde bu rakam 1.7 yıldı. Başarısız olup büyük düşüş gösterip yok olan ICO’ların ömrü ise ortalama 1.6 yıldı. Alay konusu olan ve ilgi görmeyen projeler ise 1.4 yıl yaşadılar.

İki web sitesinden alınan ve tablonun bütününü göstermeyen yukarıdaki imaj, yine de 2014 yılında kripto bağlantılı projelerdeki yükselişi net olarak gösteriyor. O dönemki market değeri çift haneliydi.

Dead Crypto Projects2017 yılı ise hem orijinal hem de sahte birçok kripto projenin ortaya çıkmasına sebep olan bir yükseliş gördü. Aynı yıl ortaya çıkan birçok sahte kripto projenin yarısı en baştan dolandırıcılık olarak görülmüştü bile. Bitcoin’in fiyatının 20 bin dolara fırlayıp, 4 bin dolara indiği 2018 yılında ise sahte ve hileli kripto projelerde büyük bir düşüş oldu. 2019’da da ölen projelerin yarısı yine dolandırıcılık olarak görülmüştü. Bu ölü projelerin sayısının, geçtiğimiz yıllara göre çok daha az olduğu görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl