ONE Coin Nedir? Harmony Protocol yorumları geleceği ve projesi

Merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik gibi kavramlar kripto sektörünün en önemli yapıtaşlarıdır. Harmony Protocol de bu konuları en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışan projelerden biri. Yatırım yapmak isteyenler zaman zaman ivmelenen Harmony Coin yani One Coin ile ilgili en şeffaf bilgilere ulaşmak istiyor. Bu içeriğimizde One Coin nedir, projesi iyi mi, geleceği var mı gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

One Coin nedir?


One Coin nedir sorusu en temel soru olarak göze çarpıyor. Harmony Protocol’ün native token’ı ONE, sistemde işlem ücretleri, yönetim ve stake için kullanılır. Satın alınan ONE’ı MetaMask ve Binance Chain Wallet gibi EVM uyumlu cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Harmony, onaylayıcılara yılda 441 milyon ONE tutarında sabit bir ödül sağlar. İşlem ücretleri, net sıfır durumu yaratma nihai hedefi ile yakılır ve blok ödülleri için sağlanan ONE’ı dengeler.

CoinGecko’da gösterilen dolaşımdaki arz 12,6 milyar ONE token’dan 9,2 milyar kadarı olduğunu gösteriyor. Ancak, Harmony blok gezgininde gösterilen dolaşımdaki arz olmadığından bu bir tahmindir. Bu, büyük ölçüde ONE token’ının hem Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 token’ı hem de Binance Chain’de bir BEP-2 token’ı olarak yer almasına bağlıdır.

One Coin nedir
One Coin nedir

Harmony Protocol projesi nedir?


Harmony Protocol projesiyle ilgi çekiyor ve kripto para ilgilileri tarafından merak ediliyor. Harmony’nin arkasındaki yetenekli isim bir kriptograf ve Google Haritalar’ın temel geliştiricisi olan Dr. Stephen Tse’dir. Dr. Tse, blockchain teknolojisine olan tutkusunu sürdürmek için 2015 yılında ayrıldı ve 2019’da Harmony Protocol’ü hayata geçirdi. 

Harmony, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik elde etmek için parçalama ve *Effective Proof of Stake yani Hisse Kanıtı kullanan bir Layer 1 blok zinciridir. Ağ 2019’da başlatıldı ve işlemleri paralel olarak işleyen güvenilmez zincirler arası köprüler ve dört parça içeriyor. Effective Proof of Stake  doğrulayıcıların ademi merkeziyetçiliğini teşvik eder ve parçalama, ağın yükünü doğrulayıcılar, temsilciler ve kullanıcılar arasında paylaşır.

Daha geniş ölçekte tanımlarsak, Harmony, iki yönlü bir Ethereum köprüsü sunan birlikte çalışabilir bir parçalama protokolüdür. Harmony (ONE) tarafından desteklenen Harmony blok zinciri, Ethereum için gelişmiş bir Layer 2 çözümü olarak ultra hızlı işlemler ve birlikte çalışabilirlik sağlamak için tasarlanmış bağımsız bir blok zinciridir. Harmony, geliştiricilerin sorunsuz, zincirler arası jeton takaslarına olanak tanıyan yaratıcı, sezgisel merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmasını ve ölçeklendirmesini kolaylaştırır.

*Effective Proof of Stake Nedir?

Efektif Proof of Stake (EPoS), standart Proof of Stake (PoS) doğrulayıcı ve yetki veren modeline benzer. Doğrulayıcılar, bir düğümü çalıştırmak ve muhtemelen bir seçim süreci boyunca işlemleri işlemek için One’ı paylaştırır. Yetki verenler, gelecekteki blok ödüllerinin ve işlem ücretlerinin belirli bir yüzdesi karşılığında ONE’larını bir doğrulayıcının arkasında paylaştırır. Bir kez seçildiğinde ve bir parça atandığında, doğrulayıcı bloklar oluşturur ve ödüllerini yetki verenlerle paylaşır.

Harmony projesi nedir
Harmony projesi nedir

Harmony projesi nasıl çalışır?


Harmony’nin ana yapı taşları, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçiliktir. Harmony ağı paralel olarak çalışan dört bölüme ayrılır. Kullanıcılar, ağın iş yükünü dağıtan istedikleri parçayı seçebilirler. Doğrulama, işlemler, blok oluşturma ve stake etme, her bir parçada ayrı ayrı yapılır. 

  • Doğrulayıcının tüm blok zincirinin işlem geçmişinin tam bir kopyasını saklaması gerekmez.
  • Doğrulayıcılar, düşmanca parça ele geçirmelerini önlemek için parçalara rastgele atanır. Her Epoch’tan sonra, doğrulayıcılar muhtemelen yeni bir parçaya geçecek ve liderler değişecektir.

Harmony Protocol geleceği Var Mı?


Harmony’nin geleceğine dair konuşmak gerekirse, proje henüz tamamen ademi merkeziyetçi olmasa da, bu projenin temel bir hedefidir. Harmony, Pangaea olarak bilinen, merkezi olmayan, açık bir ağ düğümleri topluluğu oluşturmayı amaçlıyor. Şu anda yaklaşık 1.000 Harmony düğümü var. Bu düğümlerin yaklaşık %64’ü Pangea topluluğunun bir parçasıdır. Pangea topluluğu, projenin popülaritesinin artmasıyla genişledikçe, bu Harmony projesinin ademi merkeziyetçiliğini daha da artıracaktır.

One Coin nereden alınır
One Coin nereden alınır

One Coin İlk Çıktığında Ne Kadardı?


2019’da hayata geçirilen Harmony, protokolünü geliştirmek için hem özel yatırımcılardan hem de Binance Labs’den 20 milyon doların üzerinde para topladı. Harmony’nin native token’ı ONE, Mayıs 2019’da bir Binance ilk değişim teklifi (IEO) aracılığıyla piyasaya sürüldü. Harmony için ana ağ, bir sonraki ay, Haziran 2019’da başlatıldı.

One Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

One Coin nereden alınır konusuna gelecek olursak, 20 Nisan 2022 itibariyle 1.4 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan One Coin, üyeliğinizin bulunduğu ya da üyelik oluşturabileceğiniz Binance, Gate.io, KuCoin, Huobi, Bybit, OKX, AscendEX gibi majör kripto para borsalarından USDT, BTC, ETH pariteleriyle alınıp satılabiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl