Opclave büyük ses getirdi: Cep telefonu donanım cüzdana dönüşebilecek

Her geçen gün artan kripto para yatırımcı sayısı, cüzdan geliştirmelerini ve yatırımları koruma stratejilerini daha da önemli kılıyor. Sıcak ve soğuk cüzdan kullanımının karmaşıklığını son kullanıcıya en az şekilde yansıtmak isteyen Türk geliştirici ekibinin yarattığı Ethereum tabanlı cüzdan uygulaması Opclave ise anahtar kelimelerin kaybedilmesi durumunda dâhi varlıkların korunmasını sağlıyor.

Kripto paralarda soğuk cüzdanların nispeten diğerlerine oranla daha güvenli oluşu ancak anahtar kelimeleri ve dolayısıyla da varlıkları kaybetme korkusu her zaman endüstrinin en çok konuşulan konularından biri oldu.

FTX’in iflası borsalara olan güveni adeta yerle bir ederken, sıcak cüzdan uygulamalarında atılan imzalar nedeniyle yaşanan kayıplar da çok can yaktı.

Kripto cüzdanların kullanımının ortalama bir yatırımcı için karmaşık olması ve son kullanıcı için hala kolay bir yol bulunamaması Opclave’in Türk geliştiricilerini harekete geçirdi.

Küresel alanda ilgi büyük oldu

Twitter’da “DoganETH” olarak bilinen geliştiricinin konuyla ilgili yazdığı İngilizce bilgilendirme tweet’leri, küresel çapta ilgi görürken, Opclave ekibi de Uzmancoin’e bu yeni cüzdan uygulamasıyla ilgili bilgi verdi. Uzmancoin’e özel bir röportaj veren ekip, yeni cüzdanda anahtar kelimelerin kaybedilmesi durumunda dâhi varlıkların korunduğunu, ileriki dönemde ise şu an sadece iOS’ta bulunan bu cüzdanın Android sistemine de geleceğini belirtiyorlar.

İşte Türk geliştirici ekibin kısa sürede küresel çapta büyük ilgi gören Opclave ile ilgili sorularımıza verdiği cevaplar:

“Kelime saklama zorunluluğu kalkıyor”

  • En basit haliyle Opclave’i nasıl tanımlarsınız?

Opclave, şu anda var olan cüzdan uygulamalarına kıyasla kullanıcı deneyimlerini çok fazla arttıracak yeni nesil bir cüzdan uygulaması. Opclave, ERC-4337 desteğiyle beraber Hesap Soyutlama (Account Abstraction) özelliklerini kullanabileceğiniz bir uygulama. 12 kelimenizi saklamak zorunda olmadığınız, işlemleri faceID, touchID gibi güvenlik yöntemleri ile onaylayabileceğiniz bir cüzdan uygulamasından bahsediyoruz. Ayrıca ‘multichain’ destekleyecek ve hem Android hem de iOS platformlarında yayınlanacak.

“Son kullanıcı için süreçler çok basitleşecek”

  • Opclave nasıl bir ihtiyaca cevap veriyor? Son kullanıcıya etkisi nedir?

Opclave, kripto para yatırımcılarının ve blok zinciri kullanıcılarının geniş kitlelere yayılacağı yakın gelecekteki oryantasyon sorunlarına cevap veren bir uygulama olacak. Vâr olan kripto para cüzdan uygulamalarının oryantasyon (onboarding) süreci geniş kitle için oldukça zorlu bir hal aldı. Opclave sayesinde 12 kelimenizi güvenle saklamak zorunda kalmayacaksınız veya 12 kelimenizi kaybettiğinizde bütün fonlarınızı kaybetmeyerek cüzdanınızı kurtarma seçeneklerine sahip olacaksınız. Degen olarak adlandırılan şu anki blok zinciri kullanıcıları için vâr olan cüzdan uygulamalarını kullanmak zor olmasa da, yeni dahil olacak kullanıcılar için bu cüzdan uygulamalarına alışmak ne yazık ki hiç kolay değil. Son kullanıcı adeta bir banka uygulamasını kullanıyormuş gibi cüzdan uygulamasını kullanabilecek.

“Yoğun bir ilgiyle karşılaştık”

  • Opclave’i duyurmanızla birlikte nasıl tepkiler aldınız, gösterilen ilgiden memnun musunuz?

Opclave’i Twitter’da ilk duyurduğumuzda oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Özellikle küresel blok zinciri ekosisteminde çok ses getirdik ve çok ilgi gördük. Gösterilen ilgiden oldukça memnunuz aynı zamanda bu ilgi sayesinde, projemiz hakkında birçok geribildirim alabildik. Bu geribildirimler sayesinde uygulamamızı daha fazla geliştirebileceğiz.

“Birçok VC şirketiyle görüşüyoruz”

  • Bu süreçte VC’lerle görüşmeleriniz oldu mu?

Bu süreçte birçok Venture Capital şirketi, projeyle ilgilendiklerini ve daha fazlasını öğrenmek istediklerini bize ilettiler. Bu yatırımcılar ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hepsiyle ortak iletişim kanallarımız bulunuyor ve sık sık görüşmeler yapıyoruz.

“En kısa sürede hizmete sunmayı planlıyoruz”

  • Opclave için uzun vadeli planlarınız nelerdir?

Opclave için uzun vadeli plan projeyi ürüne dönüştürmek. Çok yakın zamanda uygulamanın geliştirilen özelliklerini tamamlamak ve testlerini yapmayı hedefliyoruz. Diğer cüzdan uygulamalarının sağladığı özelliklere cüzdanımızda da yer vereceğiz. Opclave Ethylene Studio’dan destek alarak ekibini daha fazla geliştirdi. Geliştirme sürecinde takımımız bütün efor sarf ederek bu süreci hızlandırmak için ve daha güvenilir bir hale getirmek için çalışıyor. Amacımız en kısa sürede kullanıcıların rahat şekilde kullanabileceği bir cüzdan uygulamasını hizmete sunmak.

“İTÜ Blockchain’in katkılarıyla ortaya çıktı”

  • Son olarak eklemek istediğiniz neler var?

Bu proje, İTÜ Blockchain’in katkılarıyla ortaya çıktı. Scaling Ethereum 2023 hackathon’una toplamda 5 takım olarak katıldık. Bu 5 takım toplamda 25 kişiden oluşuyor. 25 kişinin 18’i hayatında ilk defa bir hackathon’a katılıyordu. İTÜ Blockchain bu şekilde Web3 ekosistemine yeni kişilerin dahil olmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca çeşitli uzmanlık alanlarında kendini geliştirmiş kişilerin bir araya gelerek Opclave gibi projelerin ortaya çıkmasına da aracı oluyor. Sizlere bizi geniş kitlelere duyurmakta aracı olduğunuz için teşekkür ederiz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl