OPEC+ kararı Bitcoin fiyatını düşürdü: Fed korkusu mu başlıyor?

Suudi Arabistan'a ek olarak OPEC+ ülkelerinin aldığı petrol üretimini kısma kararı, Fed'in de faiz artıracağı endişesi yarattı ve yatırım varlıklarında düşüş getirdi. Dolar endeksinde yükseliş gelirken Bitcoin ve altında ise düşüş var.

petrol

OPEC ülkelerinden Suudi Arabistan ve Cezayir ile birlikte, bu gruba ek olarak kurulan OPEC+ ülkelerinin, dün sürpriz şekilde petrol üretiminde kısıntıya gideceklerini açıklaması Bitcoin ve diğer yatırım varlıklarında düşüş getirdi.

Daha önce günlük üretimin 2 milyon varil olması konusunda anlaşan ülkelerin, OPEC+ üyesi olan Rusya’nın da katıldığı bir toplantı yapması ve ardından günlük üretimin 1.6 milyon varile düşürülmesi kararını alması Bitcoin’in de 28 bin doların altına düşmesine neden oldu.

Fed faiz mi artıracak?

Alınan üretim kısıtlaması kararının ardından altın da yaklaşık 1950 dolara düşerken, uzmanlar bu kararın ABD enflasyonu üzerinde ciddi bir baskı yaratabileceğini, bu durumun da, Fed’in mayıs ayındaki faiz kararını etkileyebileceğini dile getiriyor.

Haber ajansı Reuters’a konuşan City Index analisti Matt Simpson, “İnsanlar altın gibi enflasyon karşıtı varlıklara yatırım yapmaya başlamışlardı ama şimdi enflasyon korkuları daha sert şekilde artmaya başladı. Daha fazla faiz artırımı yolda olabilir” dedi.

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (Fed) nisan ayında herhangi bir toplantı yapmayacak. Mayıs ayındaki toplantı ise 3 Mayıs günü yapılacak. Kurumun bu toplantıda, ya 25 baz puanlık artış yapması ya da artışlara ara vermesi bekleniyor.

OPEC+ nedir?

Bilindiği üzere OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Grubu) 13 ülkeden oluşuyor ancak bu grupla birçok konuda beraber karar alan bir de OPEC+ grubu bulunuyor.

2016 yılında kurulan OPEC+ grubuna dahil olan ülkeler şu şekilde: Azerbaycan, Bahreyn, Brunei, Kazakistan, Malezya, Meksika, Umman, Rusya, Güney Sudan ve Sudan

OPEC ülkeleri: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Venezuela, İran, Irak, Libya, Nijerya, Cezayir, Kongo, Angola, Ekvator Ginesi, Gabon.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl