OpenSea’den üst üste yaşanan sorunlar sonrası açıklama

En büyük NFT pazaryeri olarak kabul edilen ve geçtiğimiz günlerde 300 milyon dolarlık yatırım alan OpenSea, son dönemde sıkça yaşanan web sitesine girememe ve sitenin çökme sorunlarıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. OpenSea kurucularından Devin Finzer'ın kişisel olarak özür dilediği açıklamada, "Bunun sorumluluğunu alıyor ve sizden özür diliyoruz" denildi.

Aldığı dev yatırımların yanında, geçtiğimiz aylardaki “insider trade” olayıyla da çok ses getiren en büyük NFT platformu OpenSea, son dönemdeki teknik sorunlarla ilgili resmi web sitesinden bir açıklama yayımladı. Kurucu ortak ve CEO Devin Finzer, kişisel olarak özür dilediği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sitenin bu sabahki erişime kapanma durumu da dahil olmak üzere, son birkaç ayda yaşanan sorunlarla ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istedim. OpenSea’deki kesinti sürelerinin, siteyi sürekli olarak ziyaret eden sizler için önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden ben de, bu konuda geleceğe yönelik bazı plânlarımızı anlatmak istiyorum.

‘Aşırı yüklenme sorun yaşattı’

Bu sabah sistemlerimize aşırı yüklenme getiren ve sonunda da performansın düşmesine senbep olan bir API trafiği artışı yaşadık. Bu sorunu çözmek için gün boyunca API erişimimizi optimize edecek şekilde değişiklikler yaptık ve artan yükü daha iyi yönetmek için arama veri sistemimizi ölçeklendirdik.

Site güvenliğini geliştirmek bir süredir bizim için öncelikti (aslında bu, son yatırım turuyla ilgili olan duyurumuzda bahsettiğim hedeflerden de biriydi).

‘7 kişilik ekipten hızlı büyüme sorunlar da getirdi’

2021’in başında sadece yedi kişilik bir ekiptik ve geçen yıl NFT’lere olan ilgideki büyük artıştan sonra bu sayıyı hızla artırmak durumunda kaldık. Bu tür bir hızla büyüme karşınıza zorluklar da çıakrıyor. Bu zorlukları sizler de birinci elde yaşadınız. Sizler tabii ki daha iyisini hak ediyorsunuz ve biz de bunun çalışması içindeyiz.

‘Ekiplerimizi büyütüyoruz’

Bu amaçla, site güvenilirliğini için yaptığımız çalışmalar konusunda daha şeffaf olmak adına hedeflerimizden birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum:

  1. Mühendislik ekibimizi yıl sonunda 200’den fazla kişiye sahip olacak şekilde genişletmiş olacağız. Geçen yıl çok sayıda kaliteli mühendisi bünyemize katmıştık ancak hem altyapı mimarisini geliştirmek hem de tüketici deneyimini iyileştirmek için daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu işe alma sürecinde sizlerin de yardımlarınızı bekliyoruz.
  2. Ölçeklenme için yeni mimari oluşturma… Ekibimiz şu anda, sistemlerimizdeki hem mevcut hem de gelecekteki talepleri karşılamak için mimarimizin temel parçalarını yeniden oluşturma plânını aktif sürdürüyor. Bu projeyi şahsen ben yönetiyorum.
  3. Müşteri destek bekletme süresini düşüyoruz. Topluluğun ihtiyaçları için özellikle çok önem verdiğimiz konulardan biri de müşteri desteği… Sadece bu alana odaklanan büyük bir ekip kuruyoruz. Bu ekip sizlerin sorularını en kısa sürede yanıtlamak üzerine vârolacak. Bu pl3anımızın bir parçası olarak geçen hafta 60 kişiyi işe aldık ve şu anki sayımızı da sene sonunda 2 katına çıkarmak istiyoruz.

‘Bu yazıyı benim taahhüdüm olarak görün’

Bu sene yapmamız gereken çok şey var ancak ben bu maddelerle sizlere önceliklerimizi göstermek istedim. Bu yazdıklarımı, sitenin gelecekte çok daha iyi olacağına yönelik bir taahhüdüm olarak görebilirsiniz. Bundan çok daha iyisini yapmalıyız ve yapacağız.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Mustafaturgut Cevapla

    İşte bu kadar.. sorumlu yöneticilik bunu yapmayı gerektirir. Bu açıklamayı yapmak zaaf getirmez, aksine değerinizi artırır..