Wintermute hacker’ı 17 milyon OP token’ı iade etti

Ethereum ölçeklendirme protokolü Optimism'deki hack olayının ardından saldırgan çalıdğı 20 milyon OP token'ın 17 milyonunu iade etti. Kalan 3 milyon token'ın 1 milyonu hala hacker'da duruyor. Saldırgan 1 milyon token'ı Vitalik Buterin'in cüzdanına yollamış, diğer 1 milyonu ise saldırıyı gerçekleştirdikten hemen sonra satmıştı.

hack (1)

Optimism üzerindeki cüzdanlarından 20 milyon OP token’ın çalındığı piyasa yapıcı şirket Wintermute, token’ların büyük bölümünü geri almayı başardı. Daha doğrusu hacker, çaldıklarını geri gönderdi. Etherscan’de görülen verilere göre şu anda 17 adet 1 milyonluk OP token transferi Optimism kontrat adreslerine yapılmış durumda…

Hacker, çaldığı 20 milyon OP token’ın 1 milyonunu Vitalik Buterin’in cüzdan adresine göndermiş ve diğer 1 milyonunu da satmıştı. Satılan 1 milyon OP token’ı yine Wintermute almıştı.

Hapis cezası almamak için göndermiş olabilir

Bazı uzmanlar hacker’ın 1 milyon token’ı ilk başta Vitalik Buterin’in cüzdanına göndermesini, onun iyi niyetli bir hacker olarak mesaj vermek istediği yönünde de yorumlamışlardı. Wintermute, hacker’a 1 hafta içinde token’ları geri göndermesini, bunu yapması halinde de hiçbir hukuki hamlede bulunmayacağını taahhüt etmişti. Hacker’ın bu söylemden ötürü, muhtemel bir hapis cezası almamak için token’ları geri göndermiş olabileceği belirtiliyor.

Wintermute CEO’su Evgeny Gaevoy da, konuyla ilgili “Biz çok büyük bir hata yaptık.” demiş ve hacker’a gönderdiği mesajda da, yaptığı hack olayından etkilendiklerini ve kendisinin şirkete danışmanlık hizmeti verme olasılığını görüşebileceklerini belirtmişti.

Ne olmuştu?

Piyasa yapıcı işlevi gören Wintermute’un cüzdanlarına 20 milyon OP token aktarılırken, çoklu imza özelliğine sahip olan 1. Katman cüzdanı ise, 2. Katman çözümü olan Optimism’de henüz hazır değildi. Hacker ise buradaki karışıklıktan yararlanarak 20 milyon OP token’ı Wintermute’tan önce almayı başardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl