Orta Vadeli Program’da (OVP) dijital varlıklar ve blok zinciri de var

Türk finans dünyasının merakla beklediği Orta Vadeli Program (OVP) bugün açıklandı. Enflasyon, büyüme ve istihdam beklentilerinin ortaya konulduğu programda blok zinciri ve dijital varlıklar konularına da yer verildi.

Kalkınma Bakanlığı’nca hazırlanan Orta Vadeli Program bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla resmileşti. Erdoğan ve birçok bürokratın katılımıyla gerçekleşen toplantıda Cumhuribaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz, OVP’yle ilgili uygulanacak politikalara değindi.

Dijital menkul kıymet ihracı geliyor

Resmi OVP dosyasında blok zinciri ve dijital varlıklara da değinilmesi dikkat çekti. Özellikle akıllı sözleşmeler üzerinden menkul kıymet ihraçlarının dijitalleştirilmesi plânı en önemli maddelerden biri oldu. Dijital Türk lirasının kullanımının da artırılacağı belirtildi.

2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da bu alanla ilgili şu ifadeler yer aldı:

🔸 Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlere yönelik mevzuat çalışmaları sürdürülecektir.

🔸 Blokzincir tabanlı akıllı sözleşmeler üzerinden menkul kıymet ihraçları yapılacak, ihraç süreçleri dijitalleştirilecektir.

🔸 Sanayi ve hizmet sektörlerinde yapay zekâ, büyük veri, bulut bilişim, blokzincir, siber güvenlik ve siber-fiziksel sistemler gibi dijital dönüşüme yönelik yerli teknolojilerin geliştirilmesi desteklenecektir.

🔸 Dijital Türk lirasının kullanıma sunularak yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecektir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl