Ortadoğu’nun ilk Bitcoin ETP’si 21Shares’den: Nasdaq Dubai’de listelendi

Dünyanın en büyük borsa yatırım ürünü (ETP) ihraççısı olan 21Shares şirketi, Ortadoğu'nun ilk Bitcoin ETP'sini Nasdaq Dubai'de listeledi. Eylül ayında 25 milyon dolarlık yeni bir yatırım da alan şirket, ETP'yi fiziksel olarak Bitcoin ile de destekliyor.

Son yıllarda kripto para sektörünün en çok gelişme kaydettiği bölgelerden olan Ortadoğu’ya ilk Bitcoin ETP’si geldi. 21Shares şirketinin getirdiği borsa yatırım ürünü, Dubai Nasdaq borsasında listelenmeye başlandı.

7 ülkedeki 12 borsada 46 adet ürünü listelenen şirket, aynı zamanda bu ürünle birlikte Ortadoğu pazarına da ilk kez giriş yapmış oldu.

“Yerel paraların değersizleşmesi kriptoya yönelimi artırıyor”

21Shares’in çatı şirketi olan 21.co’nun CEO’su Hany Rashwan konuyla ilgili olarak “Ortadoğu bir kripto merkezi haline gelmiş durumda ve bazı bölge ülkelerinin yerel para birimlerinin gittikçe değersizleşmesi kripto para sektörünün buradaki değerini daha da artırıyor” dedi.

Rashwan ayrıca Hindistan’daki yeni %30’luk vergi kanununun da, bölgeye olan yatırımları artırdığını belirtti.

Kriptoya yüzmilyarlarca dolar aktı

Rakamlar Ortadoğu bölgesinde kripto paralara Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında 270 milyar dolarlık yatırım yapıldığını gösteriyor. Temmuz 2021 ile Haziran 2022 arasındaki rakam ise tam 566 milyar dolar… Bölge ülkelerinden Lübnan geçen sene iflasını açıklarken para birimi de tamamen değersizleşmiş durumda… Diğer ülkelerdeki enflasyon seviyesi de her geçen gün artıyor.

Ortadoğu’da kripto merkezi olarak daha çok Birleşik Arap EMirlikleri ön plâna çıkıyor. BAE’de Binance ve FTX borsaları bu sene kripto para borsası işletim lisansı almaya hak kazandılar. Crypto.com, OKX ve Kraken borsaları da Dubai ve Abu Dabi’de merkez kurup lisans başvurularında bulundular.

Eylül ayında 25 milyon dolarlık yatırım alan 21Shares şirketinin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar dolar olarak gösteriliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl