Osmosis’teki test büyük hata getirdi: 200 doları 2 milyon yaptılar

Cosmos ağındaki ilk merkeziyetsiz borsa olan Osmosis'teki iki doğrulayıcı, zincir üzerindeki likidite sağlama hatası sayesinde 200 doları 2 milyon dolara dönüştürmeyi başardı. "Projeden öte, ailemizin geleceğini düşündük" diyen doğrulayıcılar, daha sonra ise karar değiştirerek fonları geri vermeyi taahhüt ettiler. Topluluk ise kızgın ve doğrulayıcıların dürüstlüğüne inanmıyor!

Kripto para zincirlerinde ya da sistemlerinde bulunan açıklardan çok ciddi kâr elde eden kişilere iki Osmosis validatörü de eklendi ancak bu kişiler daha sonra hatayı kullanarak elde ettikleri fonları geri verme kararı aldılar.

200 dolar 2 milyona çıktı!

Osmosis üzerinde bir likidite sorunu için test yapan bu doğrulayıcılar, bir anda çok büyük bir sistem açığını fak ettiler ve 200 dolarlık yatırımlarını 2 milyon dolara çıkarmayı başardılar.

“Fonları geri ödemek için iletişim halindeyiz”

Cosmos ekosisteminin delegatörlerinin stake yaptığı bir hizmet sağlayıcı olan FireStake’in Twitter hesabından açıklama yapan doğrulayıcılar ise yaptıklarından dolayı üzgün olduklarını belirttiler ve fonları geri göndermeyi taahhüt ettiler:

“Değerli Osmosis topluluğu, Osmosis’te dün ortaya çıkan likidite sağlama sorununu biliyorsunuz. İki Firestake üyesi olarak, bir hata olup olmadığını kontrol ettiğimiz sırada, çok büyük bir açık fark ettik ve bu süreç içinde 226 doları 2 milyon dolara çevirmeyi başardık. Projenin geleceği yerine kendi ailelerimizin geleceğini düşündük. Ancak daha sonra bundan vazgeçtik ve gece boyunca sorunu nasıl çözebileceğimizi düşündük. Şu anda Osmosis ekibiyle, fonların geri verilmesi için iletişim halindeyiz. Bu hatadan faydalanarak kâr elde eden varsa da bu kişilere de fonlarını geri teslim etmelerini tavsiye ederiz. Her zaman doğrunun yanında olmalıyız”

Topluluk kızgın: Korktukları için geri veriyorlar

Osmosis topluluğu ise doğrulayıcılara adeta ateş püskürdü ve bu tür geliştiricilerin projeyi düşünmesi ve bu tür stake tarzı işlemler yapmamaları gerektiğini belirttiler. Bazı kullanıcılar ise, yaşananlardan ötürü Osmosis ekibinin bir araştırma başlattığını ve FireStake’deki bu kişilerin de ifşa olma, dolayısıyla da hapis cezası alma korkusuyla fonları geri verme kararı aldıklarını iddia ettiler.

Kilitli varlık değeri 1 milyar doları aşmıştı

Osmosis’teki kilitli varlık değeri (TVL) Ocak ayında 1 milyar doları aşmış ve platformun kendi token’ları da rekor üstüne rekor kırmıştı. Platformdaki TVL şu anda ise 212 milyon dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl