OTC Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Finansal piyasaların 2020 yılından beri yaşadığı yükselişler, düşüşler, daha doğrusu dalgalı hareketler birçok kişinin de bu sektöre girmesini sağladı. Elbette bu durum da birçok terime olan merakı oldukça yükseltti. Gelin şimdi finans dünyasının en çok merak edilen sorularından biris olan OTC nedir sorusuna cevap bulalım! OTC nedir? OTC (Over the Counter) terimi, borsa dışında gerçekleşen işlemler için kullanılan bir terimdir. Yani, belirli bir ürünün, finansal enstrümanın ya da hizmetin, merkezi bir borsa veya ticaret platformu yerine doğrudan iki taraf arasında,...

otc nedir neden yapilir

Finansal piyasaların 2020 yılından beri yaşadığı yükselişler, düşüşler, daha doğrusu dalgalı hareketler birçok kişinin de bu sektöre girmesini sağladı. Elbette bu durum da birçok terime olan merakı oldukça yükseltti. Gelin şimdi finans dünyasının en çok merak edilen sorularından biris olan OTC nedir sorusuna cevap bulalım!

OTC nedir?

OTC (Over the Counter) terimi, borsa dışında gerçekleşen işlemler için kullanılan bir terimdir. Yani, belirli bir ürünün, finansal enstrümanın ya da hizmetin, merkezi bir borsa veya ticaret platformu yerine doğrudan iki taraf arasında, genellikle bir broker aracışığıyla işlemlerdir.

Bu tür işlemler, Türkçe’ye tezgah üstü veya ‘tezgah altı’ olarak çevrilebilir. OTC nedir sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi bu konunun çeşitli yönlerini daha derinlemesine inceleyelim.

Okumadan Geçmeyin | Ekonistlerin Korkulu Rüyası Stagflasyon Nedir?

OTC’yi anlamak

OTC’yi gerekli kavramlarla açıkladık. OTC’yi birkaç örnekle hem gerçek dünya üzerinden hem de Bitcoin üzerinden anlamlandıralım. İlk önce son birkaç yılda sıklıkla OTC işlemin yapıldığı araç olan Bitcoin üzerinden gidelim.

Bitcoin, sizin de bildiğiniz gibi kripto para birimlerinin en popüleri ve en yaygın olarak kullanılanıdır. Bitcoin satın almak için birçok farklı yöntem vardır; bu yöntemlerden biri de OTC işlemleri yapmaktır.

Bitcoin genellikle kripto para borsaları aracılığıyla alınıp satılır. Ancak borsalar, genellikle düşük miktarlarda Bitcoin satın almak isteyen kullanıcılara hizmet verir.

Bununla birlikte büyük miktarda Bitcoin satın almak isteyen kullanıcılar (genellikle kurumsal yatırımcılar), OTC piyasalarını tercih ederler. Nedeni ise, büyük miktardaki işlemlerin borsa fiyatlarını olumsiz yönde etkileme riskini minimize etmek.

Şöyle düşünelim. Dünyada elinde en çok Bitcoin bulunduran şirketlerden birisi de MicroStrategy ve bu şirketin elinde 152 bin 333 Bitcoin bulunuyor.

MicroStrategy bu Bitcoin’leri parça parça alsa da her alım işlemi binlerce Bitcoin aldığı için piyasada yüksek bir oynaklığa sebep olabilir. İşte bu tarz büyük ticaretlerde OTC işlemlerin kullanılması oldukça mantıklıdır.

Fakat OTC işlemlerinin riskleri de vardır. Bitcoin ve diğer finansal enstrümanlardaki OTC işlemleri, hisse senedi piyasasına göre daha az düzenlemeye tabidir, bu da dolandırıcılık ve hile riskini artırabilir.

Bu nedenle, OTC işlemleri yaparken dikkatli olmak önemlidir.

OTC neden yapılır?

OTC işlemler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle büyük miktarda alım-satım yapmak isteyen kişi veya kuruluşlar tarafından tercih edilir.

OTC işlemlerin yapılmasının en büyük sebeplerinden birisi büyük miktarda yapılacak olan alım satım işlemlerinin piyasaları negatif ya da pozitif şekilde etkilememesidir.

Bununla birlikte SEC gibi finansal kuruluşların oluşturduğu baskı ortamı da OTC işlemlere kapı aralıyor diyebiliriz.

Örneğin, MicroStrategy gibi elinde binlerce BTC bulunduran bir şirketin piyasada büyük bir etkisi olabilir.

Bu etki, eğer şirket, binlerce Bitcoin satın almaya karar verirse, piyasadaki Bitcoin fiyatlarında büyük bir dalgalanma yaratabilir.

Eğer MicroStrategy, bu işlemi normal bir borsa üzerinden gerçekleştirirse, bu büyük alım talebi, Bitcoin fiyatlarını yükseltebilir.

Bu durum, bir yandan MicroStrategy için maliyetleri artırırken, diğer yandan piyasada hızlı ve kontrolsüz fiyat hareketlerine sebep olabilir.

Bunun yerine, MicroStrategy bu tür bir alımı OTC işlemi olarak gerçekleştirebilir. Bu durumda, işlem, bir borsa yerine doğrudan bir satıcı ile gerçekleştirilir.

Bu, MicroStrategy’nin alımının piyasa fiyatlarını etkilemesini önler ve böylece hem şirketin maliyetlerini kontrol altında tutar, hem de piyasadaki oynaklığı azaltır.

Aynı durum, bir şirket büyük miktarda Bitcoin satmak istediğinde de geçerlidir. Bu tür bir satış, piyasa fiyatlarında büyük bir düşüşe neden olabilir. Ancak, eğer bu satış OTC işlemi olarak gerçekleştirilirse, bu düşüşün etkisi azaltılabilir.

Bu nedenle, OTC işlemler, büyük miktarda alım-satım yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar için oldukça mantıklıdır. Bu işlemler, piyasa oynaklığını azaltırken, aynı zamanda işlem maliyetlerini kontrol altında tutar. Ancak, OTC işlemlerinin riskleri de vardır ve bu nedenle her zaman dikkatli olunmalıdır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl