Özbekistan’dan Blockchain ve kripto para atılımı

Özbekistan devlet başkanı, ülke içinde Blockchain teknolojisinin, kripto paraların ve kripto para madenciliğinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla bir kararname imzaladı.

Özbekistan devlet başkanı, devlet idaresi sistemini modernize etme ve dijital ekonominin ülke içinde büyümesi amacıyla Blockchain teknolojisinin, kripto varlıkların ve kripto para madenciliğinin geliştirilmesi ve entegrasyonu hakkında bir kararname imzaladı.

Başkan Shavkat Mirziyoyev 3 Temmuz’da “Özbekistan Cumhuriyeti’nde Dijital Ekonomi Gelişimi İçin Tedbirler” adlı kararnameyi imzaladı.

Kararnamede, küresel ekonominin kilit gelişim trendleri olan Blockchain, yapay zeka, süper bilgisayarlar ve kripto para ile ilgili faaliyetler tanımlanıyor. Kararname ayrıca Özbekistan’da dijital ekonominin takdimi için şartların yaratılmasını da içeriyor.

Kararnameye göre, 2018-2020 yılları arasında Blockchain geliştirme üzerine bir program tasarlanması ve uygulanması amaçlanıyor.

1 Ocak 2021’den başlayarak Blockchain’in, kimlik belirleme bilgilerinin, kurumsal yönetim sistemlerinde ve takas işlemlerinde doğrulanması hedefiyle devlet kurumlarının faaliyetlerine entegre edileceği bildirildi.

Kripto para borsaları da dahil olmak üzere kripto varlıklar alanında iş yapmak isteyenler, özel lisanslar almak zorunda kalacaklar. Ayrıca kararname, kripto varlıklarla ilgili sınırlandırılmış vergi rejimini referans alıyor:

“Kripto para cirolarına ilişkin işlemler, vergiye tabii değildir, alınan gelirler ise vergi matrahına dahil edilmez.”

Şubat ayında Özbekistan Eylül 2018’de Blokchain ve kripto paraları düzenlemeyi planladığını açıklamıştı.

→ BİR ŞİRKET 46 MİLYON DOLARA BİTCOİN’İN HASH GÜCÜNÜN YÜZDE 0,5’İNİ SATIN ALDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl