Özgür Demirtaş’tan Bitcoin imâsı: “Gönlümden geçen o…”

Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelerle ilgili yaptığı yorumlarla sosyal medyada çok büyük bir kalabalığa hitap eden ünlü ekonomist Özgür Demirtaş attığı bir tweet ile doların dünyadaki rezerv para hakimiyetini kaybedebileceğini belirtti. Demirtaş'ın daha sonraki yorumu ise, isim vermeden de olsa Bitcoin'i işaret etti.

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, ABD dolarının TL karşısında değer kazanmasıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Doların eski gücünde olmadığını belirten Demirtaş, bir gün rezerv para statüsünü de kaybedebileceğini ancak bunun kısa vadede olmasını beklemediğini yazdı.

“Sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi…”

Dolar yorumuyla beraber ilerleyen dönemde dünya rezerv para biriminin, özellikle demokrasiden uzak yapılarıyla bilinen ülkelerin para birimlerinden olmayacağını belirten Demirtaş, isim vermedi ama adeta Bitcoin’i işaret etti:

“Amerikan doları eski gücünde değil. Elbet bir gün rezerv para statüsü de zayıflayacak. Ama bu haftaya olmayacak. Çok çok uzun zaman alacak.

Ve rezervpara statüsünü kaybettiği zaman da yerini diktatörlerin yönettiği bir ülkenin para birimi almayacak. Gönlümden geçen sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi…”

Bilindiği üzere son dönemde doların zayıflamasıyla beraber bazı ülkeler uluslararası ticarette Çin yuanını tercih etmeye başlamıştı. Özellikle içinde Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkelerin de bulunduğu BRICS ülkeleri de kendi ortak para birimini çıkarmak istiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl