Özgür Demirtaş: DXY 2000’li yılların rekorunu kıracak

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş küresel piyasalarla ilgili Twitter'dan yaptığı değerlendirmede dolar endeksinin (DXY) 2000'li yıllardaki rekorunu kıracağını iddia etti. Demirtaş ayrıca Fed'in para sıkılaştırma konusunda çok geç kaldığını da belirtti.

Türkiye’de ciddi bir takipçi kitlesi bulunan ve Twitter ile Youtube’dan yaptığı yayınlar ile milyonların ilgisini çeken ekonomist Özgür Demirtaş, küresel finans piyasalarını yorumladı.

Twitter hesabından Fed’in dünkü 75 baz puanlık faiz artırımını değerlendiren Demirtaş şunları söyledi:

“ABD merkez bankasının en büyük hatası parasal sıkılaşmada çok ama çok geç kalmasıydı. Faiz artırımları 2 yıl önce başlayıp 3-6 ay önce bitmeli, şimdi ise indirim konuşulmaya başlanmalıydı. Geç başlandığı için şimdi kemeri damarı patlatırcasına sıkıyor. Enflasyon üstüne BALYOZ! ABD faizleri % 3 SADECE Yüzde üç, bak yüzde 30 değil sadece 3 arttırdı.

Sonra ne oldu?

Euro Çakıldı,
Pound Yıkıldı,
Yen Sallandı,
Yuan Parçalandı,
TL en fenası magma tabakasına indi…

O sırada da bazıları ABD’nin haftaya perşembe yıkılacağını yazıyordu”

“DXY 2000’li yılların rekorunu kıracak”

DXY olarak bilinen ve ABD dolarının birkaç ulusal para karşısındaki değerini temsil eden endeksin de önümüzdeki dönemde rekor kıracağını belirten başarılı ekonomist, “Tahminimi yazayım: Dolar Endeksi denen endeks 2000’li yıllardaki rekorunu KIRACAK…” dedi.

Geçen sene, Bitcoin’in rekor üstüne rekor kırdığı bu dönemlerde 93 seviyesinde olan DXY, küresel gelişmelerle birlikte bugün 113 seviyesine kadar gelmiş durumda. Demirtaş’ın bahsettiği rekor seviyesi ise 120’yi işaret ediyor. DXY, 2002 yılı başında 120’nin üzerine çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl