Özgür Demirtaş’tan faiz kararı çıkışı: Delilik!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün aldığı kararla politika faizini %14'ten %13'e indirirken, ekonomistler ise bu hamleye tepkisiz kalmadı. Özellikle sosyal medyada yaptığı yorumlarla milyonların sesi olan isimlerden biri olan ekonomist Özgür Demirtaş, TCMB'nin bu kararını "Delilik" olarak yorumladı.

TCMB politika faizini 100 baz puan indirdi ve yüzde 13 seviyesine çekti. Kararın açıklanmasının ardından dolar ve euroda sert yükselişler gözlemlendi. Ekonomistler ise kurumun aldığı bu kararın doğru olmadığı yönünde görüş belirttiler.

Özellikle ana akım medyadan uzak durması ve sosyal medya ile Youtube’da yaptığı değerlendirmelerle milyonların takip ettiği ekonomist Özgür Demirtaş’ın sert yorumu dikkat çekti. Demirtaş, TCMB’nin bu adımını “Delilik” olarak yorumladı ve “Delilik: Aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir” dedi.

Mahfi Eğilmez: 100 yetmez, 300 lazım!

Bir başka ünlü ve tecrübeli analist Mahfi Eğilmez de, ironik bir şekilde alınan kararı eleştirdi ve şunları söyledi:

“Merkez Bankamızı kutluyorum. Dosta düşmana para politikasının nasıl yönetileceğini gösteriyor. Yalnız 100 puan az oldu, 300 olmalıydı!”

Emre Alkin: İzah bulamıyorum

Yine sosyal medyada haftalık ve günlük analizleriyle bilinen Emre Alkin da yapılan indirim için bir izah bulamadığını kaydetti:

“Sanırım Merkez Bankası ‘Diğer Merkez Bankaları faizleri yükseltirken biz de mecburen sonunda dayanamayıp yükselteceğiz, dolayısıyla şimdiden elimizde fırsat varken düşürebileceğimiz kadar düşürelim’ diyor.. Maalesef başka izah bulamıyorum”

Murat Sağman: İktisat teorisinde yok

Bir başka analist Murat Sağman da TCMB kararına tepkili olan isimlerdendi. Sağman, herkesin faiz artırdığı bir ortamda faiz indirimine gitmenin iktisat teorilerinde bile olmadığını belirtti:

“Merkez Bankası hiçbir iktisat teorilerinde olmayan adımlarına davam ediyor. Enflasyon %80’lere gelmişken tüm dünya faiz artırırken yine faiz indirdi. Politika faizi yine siyasi bir kararla %14’den yüzde 13’e indi. Kur 18,11 oldu. Bu yeni bir enflasyon demek”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl