ABD’de şimdi de PacWest paniği: %28 düştü

ABD bankacılık sektörünü 2008’den bu yana vuran en büyük krizin üçüncü büyük zayiatı olan First Republic Bank'ın iflası birçok bölgesel banka hisselerinde düşüşü tetikledi.

ABD’de salı günü, sektör üzerinde baskı yaratan yılın üçüncü büyük banka çöküşünün devam eden yansımaları nedeniyle bölgesel bankaların hisse senetlerinde önemli bir düşüş yaşandı.

Kaliforniya merkezli PacWest hisseleri salı günü yüzde 28’lik bir düşüş yaşadı ve üst üste dördüncü negatif işlem seansını kaydetti. Hisse senedi işlemlerinde yüksek volatilite seviyesi nedeniyle birkaç kez devre kesici uygulandı. Zions (ZION), Comerica (CMA) ve Key (KEY) dahil olmak üzere diğer bölgesel bankalarda da düşüş gerçekleşti.

PacWest, baskı altındaki tek bölgesel kredi kuruluşu değildi. Western Alliance’ın hisseleri de yüzde 16 kayıp yaşadı. SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF’i (KRE) yüzde 6.9 değer kaybetti.

Önemli düşüşler, bir önceki Pazartesi gününden bu yana sektördeki olumsuz mali sonuçları daha da kötüleştirdi. Hafta sonu, düzenleyici makamlar mali açıdan istikrarsız bir bölgesel banka olan First Republic’in kontrolünü ele geçirdi ve ardından JPMorgan Chase’e devretti.

First Republic’in kapanması, mart ayında Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın kapanmasının ardından bu yıl içinde önemli bir bölgesel bankanın iflas ettiği üçüncü örnek oldu.

“Bankacılık krizinin ilk aşaması sona erdi”

Salı günü gözlemlenen düşüşlerin altında yatan nedenler halen belirsizliğini koruyor. Pazartesi günü JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, bölgesel banka krizinin ilk aşamasının sona erdiğini belirtti. Wall Street analistleri arasında mevduat kaçışıyla ilgili sorunların başarıyla yönetildiğine dair geçici bir iyimserlik havası vardı.

İlk çeyrekte First Republic’in mevduatların yaklaşık yüzde 40’lık bir azalma gözlenmiş ve bankanın bağımsız olarak ayakta kalabilme kabiliyetine ilişkin sorgulamalar başlamıştı. PacWest de dahil olmak üzere bazı bölgesel bankalar mart ayının sonuna doğru mevduatlarında bir toparlanma gözlemlemiş olsa da çoğu mevduatlarında nispeten daha küçük bir düşüş bildirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl