Pakistan Merkez Bankası, kripto paraların yasaklanmasını istedi

Kripto para adaptasyonunun hızla arttığı ülkelerden biri olan Pakistan'da merkez bankası, tüm kripto paraların ülkede resmen yasaklanması gerektiğini belirten bir öneri sundu. Kurumun, bir Youtuber'ın kripto paraların yasallaşmasını talep etmesi sonrasında açılan ve devam eden bir davada, mahkemeye yanıt olarak böyle bir açıklamada bulunduğu belirtildi.

Özellikle Güney Asya ve Uzakdoğu’da yaşanan ekonomik krizler bu bölgelerdeki kripto para adaptasyonunun 2021 yılında zirveye çıkmasına yol açtı. Hindistan’dan Pakistan’a, Japonya’dan Güney Kore, Vietnam ve Tayland gibi ülkelere kadar birçok yerde ekonomik zorluklar yaşayan halklar çareyi kripto para yatırımlarında buldu.

Adaptasyonun artmasıyla birlikte ise, devletlerin bu alana bakış açıları daha da sertleşti. Yine en sert devlet müdahaleleri de Asya ve Uzakdoğu tarafında oldu. Özellikle merkez bankaları düzenli olarak kripto paraların yasaklanması konusunda açıklamalarda bulunurken, bu ülkelere son olarak Pakistan da eklendi.

Bölgedeki iki süper güç konumunda olan ve birbirleriyle sürekli olarak savaş politikası güden iki ülke Hindistan ve Pakistan’ın merkez bankaları ise kripto paralar konusunda aynı fikirde gözüküyor. Hindistan Merkez Bankası’nın sürekli olarak ülkede kripto paraların yasaklanması gerektiği konusunda yaptığı açıklamaların bir benzeri de şimdi Pakistan Merkez Bankası’ndan geldi.

Ülke medyasında yer alan haberlere göre; kripto paralarla ilgili görülen ve Yüksek Mahkeme’ye aksettirilen bir davada görüşü sorulan Pakistan Merkez Bankası, kripto paraların ülkede yasaklanması ve kripto para borsalarına da ceza kesilmesi yönünde görüş bildirdi. Yüksek Mahkeme de, Pakistan hükumeti tarafından onaylanan raporu incelenmek ve karara bağlanmak üzere maliye ve hukuk bakanlıklarına gönderdi.

Youtuber yasallaşmasını istedi

Konuyla ilgili mahkemenin ise bir Youtuber’ın isteği üzerine açıldığı belirtildi. Merkez bankası tavsiyesini isteyen Yüksek Mahkeme’deki dava, ülkede yaygın olarak benimsenmeleri nedeniyle mahkemeden dijital varlıkların yasallaştırılmasını isteyen YouTuber ve kripto para ‘influencer’ı olan Waqar Zaka tarafından getirilen öneri sonrasında açılmıştı.

Geçen sene 20 milyar dolar olarak açıklanmıştı

Merkez bankası 2018 yılında da bankalara kripto paralarla ilgili bir uyarı göndermişti. Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği de geçen yıl Pakistanlıların toplam olarak 20 milyar dolarının üzerinde dijital varlığa sahip olduğunu açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl