Pakistan’da yeni hedef kripto para sitelerinin kapatılması

Geçtiğimiz günlerde ülkenin merkez bankasının, kripto paraların yasaklanması önerisinde bulunduğu Pakistan'da organize suçlardan sorumlu devlet kurumu FIA'nın da Pakistan Telekomünikasyon Otoritesi'ne kripto para odaklı web sitelerini kapatma konusunu danışacağı belirtildi.

bitcoin

Pakistan’da organize suçlardan sorumlu devlet kurumu olan Federal Soruşturma Bürosu (FIA) da kripto paraların yasaklanması konusunda adım atmaya hazırlanıyor. Tüm dünyada yaşanan enflasyon krizleri nedeniyle, kripto paralar konusunda adaptasyonun en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Pakistan’da FIA’nın, ülkenin telekomünikasyon otoritesi olan PTA’ya kripto para odaklı web sitelerinin tamamen yasaklanıp yasaklanamayacağı konusunu danışacağı bildirildi.

FIA Genel Direktörü Sanaullah Abbasi, ülkenin merkez bankası yöneticileriyle görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, hedefin kripto para bağlantılı web sitelerini engelleyerek dolandırıcılık ve olası kara para aklama olaylarının önüne geçmek istediklerini söyledi:

“Kripto paralar dolandırıcılık için yeni yollar oluşturdular. Konuyla ilgili birçok hukuk uzmanına da başvuracağız”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta da, kripto paralarla ilgili görülen ve Yüksek Mahkeme’ye aksettirilen bir davada görüşü sorulan Pakistan Merkez Bankası, kripto paraların ülkede yasaklanması ve kripto para borsalarına da ceza kesilmesi yönünde görüş bildirmişti.

FIA, kısa süre önce de birkaç bin kişiye toplamda 100 milyon dolardan fazla bir miktara mâl olan bir dolandırıcılık olayıyla ilgili Binance ile görüşmek istediğini açıklamıştı.

Pakistan, Güneydoğu Asya bölgesinde Hindistan’ın ardından kripto para adaptasyonunun en fazla geldiği ülke konumunda yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl