Kripto piyasalarında güçlü bir boğa piyasası yaşanacak: Pantera Capital raporu

ABD merkezli kripto para hedge fonlarından biri olan Pantera Capital, piyasalarda pozitif günlerin geleceğini belirten bir rapor yayımladı. Şirketin kurucusu olan Dan Morehead, rapordaki giriş yazısında önümüzdeki 18-24 aylık sürecin güçlü bir boğa sezonuna işaret ettiğini belirtirken, şirket ortaklarından Franklin Bi ise, Bitcoin'in yükselişinde ETF'lerin henüz başlangıç olduğunu ifade etti.

Küresel çaptaki en büyük kripto hedge fonlarından biri olan Pantera Capital, 2024 ve 2025’in, hem hisse senetleri hem de kripto piyasaları için güçlü ve olumlu geçeceğini belirten bir rapor yayımladı.

“Kötü dönem geride kaldı”

Pantera Capital raporu, şirketin kurucusu olan Dan Morehead’in yazısıyla başladı. Morehead, bu sene için önemli gelişmenin, “kötü şeylerin yokluğu ve geride kalması” olduğunu belirtti:

“Geçen sene haziran ayındaki Bloomberg konferansında, moderatör bana önümüzdeki dönemde hangi krizi göreceğimizi düşündüğümüzü sormuştu. Ben ise, herkesin krizler yaşanıncaya kadar o krizleri ciddiye almadığını söylemiştim. ‘Bence yeni bir kriz ya da çılgın olay olmayacak. Kötü şeylerin yokluğu, bu dönemin en büyük gelişmesi olacak’ demiştim. Hala bu fikrimin arkasındayım. 2022 ve 2023’ün büyük bölümü bu çılgınca olayların yaşanmasıyla geçti. Santa Calara Üniversitesi’nde profesör olan Edward McQuarrie, ‘2022’den daha kötü bir yıl 250 senelik geçmişte bile olmadı’ diyor. 2022, gerçekten de klasik %40-%60’lık hisse-tahvil portföyleri için en kötü yıldı. Bu nedenle önümüzdeki dönemin en önemli gelişmesi kötü şeylerin hayatımızda yaşanmayacak olmasıdır. Bu çok önemli ve olumlu bir durum… Muhtemelen bir sonraki nesle kadar kimse, teminat olmadan kripto trade şirketlerine kredi vermeyecek. Ancak jenerasyon değiştiğinde, gelecekte, eminim ki birileri bunu yeniden yapacak ve benzer krizler görülecek”

“Önümüzde 18-24 ay çok güçlü bir boğa piyasası olacak”

Kötü günlerin geride kaldığını belirten Morehead, kurumların artık hisse senetleri piyasalarına geri dönmeye başladığını ve bunun kripto üzerindeki etkisin de büyük olacağını düşündüğünü söyledi:

“2022’deki hisse senetleri piyasaları çöküşü, protföylerde payda etkisi yarattı. Kurumlar özel sektör piyasalarından çekildi. Ancak son dönemde hisselerin yeniden zirve seviyelerine çıktığını görüyoruz. Bu nedenle, önümüzdeki 18-24 aylık sürecin kripto piyasaları açısından çok iyi geçeceğini ve güçlü bir boğa sezonu yaşanacağını düşünüyorum. Travmatik ve korkunç bir dönem bu yükselişlerle geride bırakılmış olacak. Eşzamanlı bir şekilde hem regülasyonlara açıklık gelecek hem de ödül yarılanması gibi olumlu olaylar yaşanacak”

“Bitcoin hala yok sayılıyor”

Kurucu Dan Morehead’in ardından ise sözü, şirket ortaklarından Franklin Bi, aldı. Bi, yazısında Bitcoin’in hala değerinin çok altınd aolduğunu belirtti:

“900 milyar dolardan fazla olan piyasa değeri, günlük 26 milyar dolardan fazla işlem hacmi, yıllık %50 volatilite ve 220 milyon kişiden fazla küresel yatırımcı… Dünyanın en büyük finansal kurumları hala bu varlığı yok sayıyor. ETF’ler size bu yok saymayı atlatmak için yeterli midir? Hayır tabii ki değil. Bitcoin’de Taproot geliştirmesinden Ordinals’a, BRC-20 token’larından 2. katman çözümlerine kadar birçok yeni unsur görülmeye başlandı. Kurumsal şirketler de, ETF’lerle birlikte Bitcoin’i tanımaya başladılar. FTX, BlockFi ve Genesis gibi şirketlerde paralarını, Bitcoin’lerini kaybedenler, onun merkeziyetsizliğini daha iyi anladılar. Bitcoin’de merkeizyetsiz finansı mümkün hale getirmenin ödülü çok büyük olacak”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl