Para kaybedenlerin sahip çıktığı kripto dolandırıcısına 9 yıl hapis

Müşterilerine yapay zeka yardımıyla yaptığı işlemlerden en az 2 katlık kazanç vadeden ancak daha sonra zimmetine 14 milyon dolar geçiren EminiFX kurucusu Eddy Alexandre'a New York mahkemesinden 9 yıl hapis ve 248 milyon dolarlık geri ödeme cezası çıktı.

ABD’de New York Bölge Mahkemesi’nden EminiFX kurucusu ve yöneticisi olan Eddy Alexandre’a 9 yıl hapis cezası verildi. Alexandre müşterilerinden toplamda 248 milyon dolar toplamış ve bunun 14.7 milyon dolarını zimmetine geçirmişti.

Hikayenin en ilginç taraflarından biri ise haftalık yüzde 10’a varan getiri vadeden ancak sonrasında kaybetmeye başlayan Eddy Alexandre’ın geçen seneki ilk duruşmasına yüzlerce destekçisinin gelmesiydi. New York’taki duruşmaya Fransa ve Kanada’dan dahi gelenler olmuştu.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) sivil bir dava da açtığı Eddy Alexandre, 9 yıl hapsin ardından 3 yıl da denetimli serbestlik cezası aldı. CFTC’nin verdiği rakamlara göre mağdur olan müşteri sayısı 100 bine yaklaşmıştı.

İlk müşterilere ödemeler yapılmıştı

2021 yılının eylül ayında haftalık olarak ilk müşterilerine %5 ilâ 10’a varan ödemelerini yapmaya başlayan Alexandre, daha sonraki dönemde kripto paralardaki düşüşlerden olumsuz etkilendi ve müşteri sayısının artmasıyla da ödemeleri yapamamaya başlamıştı.

Sonunda sistem çökmüş, Alexandre ise kendisine aldığı lüks araba ve motoruyla yakalanmıştı. Buna rağmen yüzlerce kişi ona destek olmak için duruşmalara gelmişti.

EminiFX kurucusu geçtiğimiz sene mayıs ayında yakalanmış ve tutuklanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl