Para piyasası fonlarındaki varlıklar 5.18 trilyon dolara çıktı

ABD’deki bankacılık krizi, Avrupa’ya da yayılırken para hareketleri de hızlandı. JPMorgan’ın analizine göre, 550 milyar dolarlık mevduat, Silicon Valley Bank ile Signature Bank’ın iflasından bu yana geçen iki haftada küçük ve bölgesel bankalardan büyük bankalar ve para piyasası fonlarına kaydı.

550 milyar dolarlık mevduatın 240 milyar dolarının düşük riskli sermaye piyasası araçlarına odaklanan para piyasası fonlarına aktarıldığı belirlendi. Likit kalmak ve birikimlerini kısa vadeli araçlarda değerlendirmek isteyen yatırımcılara sunulan bu fonlardaki toplam miktar, pandemi dönemini bile geride bırakarak 5.18 trilyon dolara çıktı. Yatırım danışmanlığı şirketi Fundstrat’ın genel müdürü Mark Newton, bireysel yatırımcıların pandemi dönemindeki rekor seviyeye oranla daha fazla nakit tuttuğunu belirtti.

Yatırım fonu DTAP Capital’in kurucusu Dan Tapiero, konu hakkında yaptığı yorumda, “Fed, faizleri düşürdüğünde varlıklara girecek çok fazla nakit var.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’e de yarar sağladı

Ortaya çıkan tablo, riskli yatırımların da değer kazanmasını sağladı. Bitcoin, yüzde 40 artarken altında da yüzde 10 oranında artış görüldü. Washington Post‘a konuşan piyasa araştırmaları şirketi LPL Research’ün küresel stratejiden sorumlu üst düzey yöneticisi Quincy Krosby, “Bulaşıcılık, panik ve korkuyla gelir. Bir bankadan diğerine ilerler. Durum, endişe verici bir hal aldığında insanlar önce paralarını taşırlar. Hazine tahvillerine, altına yatırırlar. Yani, önce vururlar, sonra sorarlar.” dedi.

Öte yandan finans danışmanı Danielle Lucht, “Piyasalardaki kargaşa, her zaman parayı harekete geçirir. Müşterilerden birkaç hafta öncesine göre iki kat daha fazla talep alıyoruz. Paralarını nasıl güvende tutabileceklerini soruyorlar. Basit tasarruf hesaplarında nakit parası olan insanlar, bu durumu paralarını taşımak için bir fırsat olarak kullanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl