Paraguay’da Bitcoin yasa tasarısının detayları ortaya çıktı

Geçtiğimiz hafta Bitcoin yasa tasarısını Paraguay Meclisi'ne sunacağını açıklayan milletvekili Carlitos Rejala, hazırladığı teklifi sosyal medya hesabından paylaştı. Rejala, "Bu teklifin kabul edilmesi ülkenin yenilenebilir enerjisinin korunmasını ve uygun şekilde kullanılmasını sağlayacaktır" dedi.

Uzun yıllardır ekonomik krizle boğuşan Latin Amerika ülkeleri çareyi Bitcoin’de aramaya devam ediyor. El Salvador’un 9 Haziran’da Bitcoin’i yasal para haline getiren kanunu kabul etmesinin ardından, elektrik üretimi açısından güçlü bir ülke olan Paraguay da benzer bir hamleyi yapmak istiyor.

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin yasa tasarısını meclise getirmek istediğini belirten milletvekili Carlitos Rejala, tasarıyı hazırladı ve sosyal medyada hesabından paylaştı.

Tasarıda neler var?

Meclise getirilecek olan yasa tasarısından öne çıkan maddeler ise şu şekilde:

Madde 1: Yeni yasa tasarısının amacı, kripto paraların üretim ve ticarileştirme faaliyetlerini regüle etmektir.

Madde 4: Tasarı, dijital varlıkların halka arzını kontrol etme, kara para aklamayı önleme ve ülkelerin kripto para madenciliği ile ilgili elektrik ihtiyaçlarını denetleme görevini üstlenecek olan üç kuruluştan oluşan bir “Uygulama Otoritesi” kurmayı amaçlamaktadır.

Madde 5 (a): Kripto para madenciliği yapmak isteyenler Sanal Para Madencilik Lisansı almak zorundadır.

Madde 5(e): Yasal çerçevenin dışında madencilik yapanlar cezalandırılacaktır.

Madde 8 (c): Tüm madencilik operasyonları belirlenen otorite tarafından kontrol edilecek ve onaylanacaktır.

Madde 7 (b): Kripto para sanal varlıklarını içeren işlemler için izleme ve kontrol mekanizmaları kurulacak ve bu sisteme uymayanlar cezalandırılacaktır.

Madde 9: Tasarı sanal varlık madenciliğini, yenilikçi ve elektrik yoğunluklu bir endüstri olarak tanıyacaktır.

Madde 13 (a) ve (b): ‘Utility token’lar, elinde bulunduran kişilere kâr elde etme ya da yatırım projesinden kâr alma hakkı verir.

Bir menkul kıymet token’ı ise, elinde bulunduran kişiye projenin gelişmesinde kullanılan sermayeden bir hisse alma hakkı verir.

Madde 14: Alım-satım kurumları (büyük çoğunlukla borsalar), trade işlemleri sonucunda sanal parayı elde eden kişiyi, sanal varlıkların yasal bir ödeme aracı olmadığı ve Paraguay Merkez Bankası tarafından desteklenmediği konusunda uyarmak zorundadır.

Rejala, tasarının Paraguay’a çok önemli getiriler sağlayacağını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Paraguay’ın kripto para dostu yasa teklifinin sunumuna hoş geldiniz. Bu tasarının geçmesi, ülkenin yenilenebilir enerjisinin korunmasını ve uygun şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Paraguay bugün, kıskanılarak bakılan elektrik gücü egemenliğimizi garanti altına alacak olan tarihi bir yolculuğa çıkıyor. Dijital varlıklar için oluşturulan düzenleyici çerçeveler, her ülkenin şartlarına göre değişir ve aynı olmaz.

Bu yasa tasarısı, yabancı yatırımı ülkeye çekmek için oluşturulmak istenen kripto para endüstrisi hakkında bir regülasyon çerçevesi sunmaktadır.

Bu tasarı dijital varlıkların trade edilmesi ve saklanması için gerekli olan en iyi şartları sağlar ve böylece tüketiciyi korur.

İleriye dönük ve çok net denetimler vasıtasıyla kara para aklamanın önüne geçecek en iyi uygulamaları teşvik eder.

Yatırımcıların Paraguay’da kripto para madenciliğine yatırım yapmaya geldiklerinde kanuni, finansal ve mali güvenceye sahip olmalarını sağlar.

Bu yasa tasarısı geçtikten sonra Paraguay, kendisini bu rekabetçi sektörde sağlam bir noktada konumlandırmayı ve sürdürülebilir Bitcoin Madenciliğinde liderlik etmeyi plânlamaktadır. “

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl