Güney Pasifik ülkesi Fiji’ye Bitcoin destekçisi başbakan

Avustralya'nın doğusunda yer alan bir ada ülkesi olan Fiji'de Bitcon dostu bir başbakan göreve geldi. Yeni başbakanın ülkede Bitcoin'i resmi para ilân etmek istediği belirtiliyor.

Pasifik ülkesi Fiji’nin yeni başbakanı olan Sitiveni Rabuka’nın Bitcoin destekçisi olduğu ortaya çıktı. Fiji’ye çok yakın olan bir başka ada ülkesi Tonga da geçtiğimiz sene Bitcoin’i resmi para ilân etme konusunda önemli bir adım atmıştı. Şimdi de Tonga’nın zenginlerinden olan eski milletvekili Lord Fusitua’nın iddiasına göre Fiji’nin yeni başbakanı Rabuka da aynı adımı atmak istiyor.

“Adım adım ilerleyerek Bitcoin’i resmi para yapmak istiyor”

Lord Fusitua kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Fiji’nin de Tonga gibi Bitcoin’i resmi para yapmak istediğini söyledi. Ayrıca verdiği bir demeçte de, yeni başbakan ile geçen seneden bu yana Bitcoin’in nasıl yasal para haline getirilmesi gerektiğini konusunda konuştuklarını söyledi:

“Geçen seneden bu yana Zoom vasıtasıyla birçok konuda konuştuk. Şimdi de benimle Bitcoin’in nasıl resmi para yapılabileceği konusunu konuşmak üzere buluşmak istiyor. Yeni başbakan kesinlikle Bitcoin destekçisi ve bu işi adım adım ilerleyerek yapmak istiyor”

Tonga’da çıkarılan Bitcoin kanununun 2023 yılının şubat ayı itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tonga ile aynı coğrafyada bulunan ve dolayısıyla aynı ekonomik problemleri yaşayan Fiji’nin nüfusu yaklaşık 900 bin, yani Tonga’nın neredeyse 9 katı. Dünyada çok daha fazla bilinirliği olan Fij 300’den fazla adadan oluşuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl