Finansal Hizmetler Komitesi başkanından Gary Gensler için sert sözler: Bizi de kandırdı

SEC ile Consensys arasındaki davada dün ortaya çıkan bazı belgelerde, regülatörün Ether'i en az 1 yıldır menkul kıymet statüsünde gördüğü ortaya çıkarken, bu duruma Finansal Hizmetler Komitesi başkanı olan Patrick McHenry'den sert tepki geldi. Cumhuriyetçi Kongre üyesi, "Gensler hem mahkemeleri hem de bizi kandırdı. Mahkeme belgelerinden bunu bilerek yaptığını görüyoruz" dedi.

Metamask cüzdanının arkasındaki şirket olan Consensys’in, geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) açtığı davanın resmi belgelerinde kurumun en az 1 yıldır Ether’i bir menkul kıymet olarak gördüğü ortaya çıkmıştı. Bu duruma ise ABD’nin Kongre’ye bağlı olan Finansal Hizmetler Komitesi’nden tepki geldi.

Komite’nin başkanı olan Cumhuriyetçi Parti üyesi olan Patrick McHenry, SEC başkanı Gary Gensler’ı, bilerek ve isteyerek ABD mahkemelerini manipüle etmekle suçladı.

“Keyfi hareketlerin bir başka kanıtıdır”

ABD medyasından Fox Business muhabiri Eleanor Terrett’e konuşan McHenry, SEC ve Gensler için sert sözler söyledi:

“Bir federal hakimin, SEC çalışanlarının mahkemeye yalan söylediğini ortaya çıkarıp onlara ceza vermesinden birkaç ay sonra şimdi de, Gary Gensler’ın Kongre’yi yanlış yönlendirdiği ortaya çıkmıştır. Geçtiğimiz nisan ayında Komite’ye verdiği demeçte SEC’nin Ether hakkındaki bakıç açısını söylememe konusunda direnmiştir. Mahkeme belgeleri ise Gensler’ın, kurumun bu konudaki duruşunu bilerek gizlediğini ve Kongre’yi yanılttığını gösteriyor. Bizi de kandırdı. Ether’i bir menkul kıymet olarak sınıflandırmak SEC ve Gensler’ın eski açıklamalarıyla çelişen bir durumdur. Bu da aslında kurumun, dijital varlıklar konusunda keyfi hareket ettiğinin ve regülasyonları zorla şirketlere dayattığının bir başka kanıtıdır”

“Ulusal güvenliği tehlikeye atıyor”

McHenry ayrıca, iki partiden Kongre üyelerinin hazırladığı ve kripto paralarda açık bir yol haritası çizen kanun teklifinin de bir an önce Kongre’den geçmesi gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Biz Cumhuriyetçiler olarak, inovasyonun engellenmesinden, Amerikan tüketici kitlesinin korumasız bırakılmasından Gary Gensler’ın yönettiği SEC’yi sorumlu tutmaya devam edeceğiz. Bu yapılanlar ulusal güvenliğimizi de tehlikeye atmaktadır”

Adeta azarlamıştı

Geçen sene düzenlenen ve Gary Gensler’ın katıldığı Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında McHenry’nin hem Bitcoin hem de Ether ile ilgili sorularını Gary Gensler ısrarla yanıtsız bırakmıştı. McHenry ise Gensler’a sarf ettiği sert sözlerle onu adeta azarlamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl