Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Milyarder Paul Singer’dan enflasyon uyarısı: Kimse hazır değil!

Dolar milyarderi Amerikalı iş adamı Paul Singer’dan yatırımcılara uyarı geldi: 1970’lerdekine benzer bir enflasyon yine yaşanabilir ve kimse buna hazır değil.

Bloomberg’ün haberine göre, ABD’nin para politikalarını eleştirmesiyle bilinen ünlü serbest fon yatırımcısı katıldığı podcast’te, trilyonlarca dolarlık koronavirüs destek paketlerinin, ücret baskısı oluşmasının ve çok düşük seviyedeki faiz oranlarının piyasaları şoke edebilecek bir potansiyeli olduğunu belirtti.

“Tahviller ani değişimler yaşayabilir”

Tüketici fiyatlarının çok daha yüksek seviyelere gelebileceğini belirten Singer şu ifadeleri kullandı:

“Göreceli olarak yakın bir zaman diliminde çok büyük bir sürprizle karşılaşma ihtimalimiz var. Tahviller, önemli ve ani şekilde fiyat değişimlerine uğrayabilir”

Parasal genişleme politikası, tüm bu değişimi sağlayan etken durumunda. Gelecek hafta bir toplantı yapması beklenen FED bile, son 10 yılda kendi araçlarıyla enflasyonu artırma konusunda zorlandı. FED aynı zamanda bu konuda frene basmaya da hiç niyetli değil ve pandemi için daha çok yardım paketinin çıkarılması için düğmeye basılmasını istiyor. Yeni seçilen başkan Joe Biden ve yönetimi de bu konuda baskı altında kalarak Kongre’den 1.9 trilyon dolarlık yeni bir paketin çıkmasını talep ediyor.

“Bu tahvillerle hiçbir kurum hedeflerine ulaşamaz”

Serbest fon piyasasındaki en iyi geçmiş performansa sahip şirketlerden biri olan Elliott Management Corp’un sahibi olan Singer, bu getiri oranlarıyla uzun vadeli tahvil tutmanın anlamsız olduğunu belirtiyor:

“Bu tahvilleri alarak hiçbir kurum hedeflerine ulaşamaz. Bu tahviller artık portföylere karşı birer koruma görevi görmüyorlar. Hiçbir getirisi olmayan bir şey aldığınızda ve bu aldığınız şey, size sıfırdan -5’e veya -10’a geldiği zaman para kazandırıyorsa siz bir yatırım yapmış olmuyorsunuz, spekülasyonun içine düşmüş oluyorsunuz”

Artan enflasyon beklentileriyle beraber, uzun vadeli devlet tahvili getirileri de yükseldi ve 10 yıllık Hazine faizi sadece bu yıl 18 baz puan artarak yüzde 1,09’a yaklaştı. 30 yıllık getiri ise 20 baz puan artarak yüzde 1,85 oldu.

Singer bu durumla ilgili olarak, “Yüzde 15’likler hakkında konuşmuyorum ancak Amerika’da yeniden değişen 3 ya da 4 tane 30 ya da 10 yıllık tahvil fiyatları karmaşa yaratabilir” dedi.

1977’de kurulan ve çeşitli stratejilere yatırım yapan Elliott sadece iki sene yatırımcılarına kaybettirdi ve onun dışında yıllık ortalama yüzde 13’lük kazanç elde etti. Fon 2020 yılında da yüzde 12.7’lik kazanç ile bu alandaki rakiplerini geride bıraktı.

Singer, yaptığı en kötü yatırımın ise 2008 yılında Japon enflasyon bağlantılı tahviller olduğunu sözlerine ekledi.

Fotoğraf: WEF/Flickr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl