Türkiye’nin fındıkları, Pavo’nun tarımı dönüştürecek teknolojiyi yaratmasına nasıl yardım etti?

Türkiye; İsviçre/Zug ve California/San Francisco  ofisleriyle AgTech ekosistemi için bir IoT blockchain çözümü sağlayıcısı olan Pavocoin AG‘nin kurucuları ve geliştiricilerinin kalplerinde ve zihinlerinde özel bir yere sahip. Badem ve ceviz çiftliklerinin California Central Valley çiftçileri ile fındık ve badem çiftliklerinin Türk çiftçileri arasında özel bir bağlantı var. Pavo, çığır açan teknolojisi artık dünyanın her yerine yayılırken Türk fındık çiftçileri ve California badem çiftçileri ile çalışarak öğrendiklerini yapay zeka, blockchain teknolojisi ve analitik bilimlerdeki en son gelişmelerle birlikte, geleneksel çiftçilik uygulamalarını...

Türkiye; İsviçre/Zug ve California/San Francisco  ofisleriyle AgTech ekosistemi için bir IoT blockchain çözümü sağlayıcısı olan Pavocoin AG‘nin kurucuları ve geliştiricilerinin kalplerinde ve zihinlerinde özel bir yere sahip.

Badem ve ceviz çiftliklerinin California Central Valley çiftçileri ile fındık ve badem çiftliklerinin Türk çiftçileri arasında özel bir bağlantı var.

Pavo, çığır açan teknolojisi artık dünyanın her yerine yayılırken Türk fındık çiftçileri ve California badem çiftçileri ile çalışarak öğrendiklerini yapay zeka, blockchain teknolojisi ve analitik bilimlerdeki en son gelişmelerle birlikte, geleneksel çiftçilik uygulamalarını birleştirmek amacıyla kullanmayı amaçlıyor.

Şirket, yerel çiftçilerin deneyimiyle birleştiğinde yenilikçi IoT ve blockchain platformlarının tüm tarım sektöründe küresel nüfusun artan taleplerini karşılamaya yardımcı olmakta lider rol oynayacağına inanıyor.

Fındık, Türkiye ekonomisi için önemli bir ürün olup son verilere göre 2016 yılında dünya pazarının yüzde 75’ini oluşturuyordu. Tarımın kendisi, genel olarak Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip. Tarım GSYİH’nin yüzde 6’sından fazlasını oluştururken, Türkiye’nin yüzde 20’si tarım sektöründe istihdam ediliyor. Bu sektör 2002 yılından 2016 yılına kadar yüzde 40 oranında büyüyen 52 milyar dolarlık bir sektör. 2014 yılındaki sert hava koşulları fındık mahsülünü perişan etti ve dünya fındık fiyatlarında yüzde 60’lık bir fiyat artışına yol açtı.

Bu büyüklükteki bir mahsul tahribi, Türkiye gibi bir ekonomi üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir. Özellikle küçük yetiştiriciler ve üreticiler sert bir darbe aldılar.

Pavocoin, çiftçilere yardımcı olabilecek bir sistem geliştirdi ve bu sistem, tohumdan hasata, teslimattan yerel yetiştirme koşullarını tahmin etme ve ayarlama da dahil olmak üzere yetiştirme sürecinin her adımını analiz ediyor.

Şirket, bunu 10 yıllık veri takibi ile birlikte günümüz koşullarını analiz ederek başardı ve tek başına basit retrospektif analizi kullanmak yerine doğru tahmin modelleri sunduklarını iddia ediyorlar.

Pavocoin kurucu ortağı ve başkan yardımcısı Allan Young şu ifadeleri kullandı:

“Pavo, mahsul ekimi alanındaki engin tecrübesinin yanı sıra IoT ve blockchain’in en ileri teknolojilerini Türkiye’ye taşıyarak son derece teknolojik ürün yetiştirme, işleme ve dağıtımına odaklanan bir tarım ekosistemini teşvik ediyor. Platformumuz bilgileri izliyor ve hayati ürün ölçümlerinin optimum aralıklar içinde kalmasını sağlayarak tüm büyüyen döngüyü optimize etmek için kullanıyor. Veri bilimcilerimiz, Pavo’nun uygulanmasıyla, mahsulden bağımsız olarak, önemli verim artışlarına ulaşılabileceğini gösteren tahmin modellemesi yaptılar.”

Gerçekten de Pavo’nun veri bilimcileri, belirli bir bölgedeki her bir fındık ağacının neticelerini tahmin edebilen Türk çiftçiler için bir verim tahmincisi oluşturdu.

Şirketin ön sonuçları, sistemlerinin, ürün çıktılarının tahminlerini oluşturmak için mevcut çevre koşullarını kullanma kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

Teknoloji, herhangi bir büyüklükteki bir çiftçi tarafından uygulanabilecek eksiksiz bir sistem olacak şekilde tasarlanıyor.

Bu, daha küçük çiftçilerin küreselleşmiş bir pazarda rekabet edebilmeleri hedefiyle hayati yeni teknolojilere erişmesi gereken Türkiye’nin tarım sektörü gibi bir ekonomik alanı için çok önemli.

Pavo’nun web ve mobil güdümlü platformu, AgTech ekosisteminin ihtiyaç duyduğu her şeyi bir araya getiriyor; uzaktan kayıt, raporlama, ekimden itibaren büyüme aktivitelerinin analizi, gönderim şartları ve dağıtım.

Her şey izlenebilir, anında analiz edilebilir ve yetiştiricilerin ihtiyaç duyduğu şekilde ayarlamalar yapılabilir.

Sistemlerinin blockchain bileşeni; ödemeler, akıllı sözleşmeler, güvenli ve nakitsiz işlemler sağlıyor ve bunların hepsi bir kullanıcı dostu platformdan yapılıyor.

Şirket kısa bir süre önce ICO’larının kamuya açık ön satışının birinci aşamasını sonuçlandırdı. Hizmet token’ı, platformun çeşitli işlevlerini yönlendiren araç olarak konumlandırıldı. Satışlarının ikinci aşaması şu an aktif durumda ve ana satışlarının başlayacağı 6 Ağustos’a kadar yüzde 33 bonus sunuyor. Ana satış, 15 Eylül 2018’e kadar devam edecek ve çeşitli azalan bonuslar sunacak.

Pavo hakkında daha fazla bilgi edinmek için pavocoin.com adresindeki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz. Burada yazılanlar bir tavsiye niteliği taşımaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl