Kripto şirketi Paxos, Singapur’dan lisans almayı başardı: Asya devi DBS ile anlaştılar

Çıkardığı sabit coin'lerle bilinen kripto şirketi Paxos, dünyanın en zor lisans alınan ve belki de en sert regülasyonlarına sahip ülkesi olan Singapur'da merkez bankasından gerekli onayları aldı. Firma bundan sonra ülkedeki iştiraki vasıtasıyla Singapur'da sabitcoin çıkarabilecek. Paxos ayrıca, Asya'nın en büyüklerinden DBS bankasıyla da ilgili konularda ortaklık kurdu.

PAX Gold ve USDP gibi kripto paralarıyla bilinen,Paxos şirketi, dünyanın en zor finans regülasyonlarının olduğu Singapur’da merkez bankasından “tam onay” aldı. Şirket, bundan sonra ülkedeki iştiraki olan “Paxos Digital Singapore Pte. LTD” vasıtasıyla sabit coin çıkarabilecek.

“ABD dolarına daha kolay ulaşım…”

Alınan lisansla ilgili konuşan Paxos şirketi strateji yöneticisi Walter Hessert, Singapur Para Otoritesi’nin (MAS) belirlediği standartlara uymanın zorluğuna dikkat çekti:

“MAS gibi çok titiz bir regülatörün çıkardığı kurallar üzerinden bir sabit coin çıkarmak, ticaret ve finansal hizmetlerin demokratikleşmesi açısından çok büyük bir adım oldu. Bu lisans, hem bizim hem de ortaklarımızın ABD dolarını tüm dünyaya ve kalabalıklara daha rahat ulaştırmasına olanak sağlayacaktır”

İlginizi çekebilir | Binance Türkiye’ye kapanıyor mu?

DBS ile çok önemli ortaklık

Lisans Paxos şirketi tarafından da resmen açıklanırken, firma “büyük ödemeler şirketi” sıfatını kazandı. Paxos bu sayede “dijital token ödeme hizmetleri” sunabilecek. Firma böylece Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından Singapur’da da sabit coin çıkarma hakkına sahip olacak. Nakit yönetimi için ise Singapur merkezli olan ve Asya’da birçok ülkeye hizmet sağlayan DBS bankasıyla ortaklığa gidildi.

DBS, 2020 yılında ülkede kurumsal firmalara kripto para hizmetleri sağlamaya başlamış hatta DBS Digital Exchange (DDEx) adında bir de borsa kurmuştu. Bu borsa da yine kurumsal firmalar ile akredite yatırımcılara hizmet veriyor. Borsa ayrıca, sadece Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve XRP işlemlerine izin veriyor.

DBS ayrıca Asya’nın en büyük finansal hizmetler şirketlerinden biri olarak da görülüyor.

Paxos Binance’in eski sabit coin’i olan BUSD’yi de çıkarmış ancak ABD’de bu konuda engellenmişti. BUSD sabit coin’inin üretimi de daha sonra durmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl