Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin için neden PayPal kullanmamalısınız?

Büyük cüzdan üreticisi Trezor, bir blog yazısı ile Bitcoin alım satımında PayPal'ı kullanmamaya çağırdı.

bitcoin-paypal

Çevrim içi ödeme platformu Paypal’ın, Bitcoin başta olmak üzere birkaç kripto para için alma, satma ve saklama hizmeti sunmaya başlayacak olması dünün en önemli gelişmesiydi. Son günlerde yükseliş yaşayan BTC, bu haberin ardından çıkışını sürdürdü ve akşam saatlerinde 13 bin dolar seviyesini de aştı ve daha sonra geri çekildi.

Paypal’ın kripto para işine giriyor olmasına ise endüstriden birçok yorum geldi.

Soğuk cüzdan sağlayıcısı Trezor’dan, çevrim içi ödeme şirketi Paypal’ın kripto para endüstrisine adım atmasına tepki geldi. Trezor’un blog paylaşımında konuyla ilgili çok net ve sert ifadeler yer alırken, “Paypal gibi bir marka Bitcoin alım-satımına başladıysa bu muhtemelen sağlıklı bir benimseme istemediği içindir” denildi.

Başlığı ‘Bitcoin için neden Paypal kullanmamalısınız’ olan Trezor’un blog yazısından konuyla ilgili satırbaşları şu şekilde:

“Paypal’ın Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin için alım ve satımın yanında saklama hizmeti sunması, sene başından beri ortaya atılan dedikoduları doğruladı. Bu durum sektör için bir kilometre taşı olabilir. Olabilir ancak bu hamle, şu ana kadar kripto para yatırımını hiç düşünmemiş olan milyonları etkileyecektir. Paypal da şu ana kadar aslında aşağıya indirmeye çalıştığı bir sistem içinde lider olmaya çalışacaktır.

2020’nin 2. çeyreğinde Paypal kullanılarak 221 Milyar doların üzerinde işlem yapıldı. PayPal büyüyor ve çevrim içi ödemelerin yanı sıra kredi ve sigorta gibi diğer hizmetleri de sunuyor.

PayPal’ın duyurusu Bitcoin için iyi mi?

Çok yakın zamana kadar PayPal kripto paraların karşısında bir konumdaydı. 2018’de eski CEO Bill Harris, Bitcoin’i ‘şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık’ olarak nitelendirmişti. Bu âni U dönüşü, MicroStrategy ve Square’in de hamlelerinden sonra cesaret verici gözükebilir. Peki kripto para topluluğu Paypal’ı kollarını açarak mı karşılamalı? Bu kitle benimsemesi açısından bir başlangıç değil mi!

“Sağlıklı benimsenme istememesindendir…”

Artık herkesin kullandığı bir marka olan Paypal, Bitcoin satmaya başlıyorsa bu, onun sağlıklı bir benimsenme istememesindendir. Paypal kripto para saklama hizmeti sunacağını da belirtiyor. Yani anahtar kelimeler ve şifreler Paypal’da da olacak. Ancak karşıtlık şu ki, şirket aynı zamanda müşterilerine kripto para evrenini anlamaları için eğitimler vereceğini de açıkladı. Bu eğitimleri biraz bilenler, kripto para evrenindeki ‘Senin anahtarların değilse, senin coin’in de değildir’ sözünü iyi bileceklerdir.

PayPal’ın ‘sıkça sorulan sorular’ bölümünde de olmaması gereken bir ifade yer alıyor: ‘Aldığınız kripto para sizindir ancak bu coin’ler size özel şifrelerle verilmez’

Kimse kendisine ait bir paranın, 3. tarafça tamamen tutulmasını istemez. Sektörde borsaların birçok kez kullanıcı fonlarını kaybettikleri ve bunların çoğunda geri ödenemediğini de biliyoruz. Bazı kullanıcılar fonlarını sigortalatarak bu konuda daha rahat hissedebilirler. Çünkü kripto para borsalarıyla direkt olarak uğraşmak zordur ve bundan kurtulmuş olurlar. Ancak bu durumda coin’lerini kullanabilme kapasiteleri de kısıtlanacaktır. Eğer uzun vade yatırımcısıysanız, kısıtlama konusu da sizi rahatsız etmeyebilir ancak işin doğasına uymayan bir yön de var. Uzun vade kripto para yatırımcı zaten şifrelerini başkasının eline vermez. Tüm bunlara bakıldığında endüstri hakkında bilgisi olmayan büyük kalabalıklar anlamadıkları finansal mekanizmaların içine sürüklenmiş oluyorlar.

PayPal ön plana çıktıkça şirketler, kurumlar ve tüketiciler tarafından yakından izlenecek. Dijital ödeme konusunda uzmanlıkları ile övünebilirler ancak geçmişte borsalardan kripto para satın alan kullanıcılara karşı, uygun kullanım politikalarını gerekçe göstererek, kripto para borsalarında yapılan işlemleri içeren paraları yasaklayan sert bir duruş sergilemişlerdi.

Paypal kullanıcıları yalnızca kripto para birimi için platformlarını kullanmakla sınırlamayı, rekabeti yok etmeyi ve kullanıcıların kripto para anahtarlarını kontrol ettikleri bir cüzdana yani güvenli bir yere çekmelerini engellemeyi amaçladıklarını gösteriyor.

Paypal’ın bu hamlesiyle mutlu olunacak tek bir şey var, o da fiyatı yukarı çıkarması… PayPal, topluluğa danışmadan ve kullanıcılarının kendi anahtarlarını kontrol etmelerine izin vermeden ilerlerse, bu evrene hiçbir değer katmayacaktır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl