PayPal’da Bitcoin ile ödeme yapma devri resmen başlıyor

bitcoin-paypal

PayPal’dan yeni bir kripto para hamlesi geldi. Ödeme devi ABD’li müşterilerinin, ellerindeki kripto varlıklarını küresel çevrimiçi işletmelerde harcamalarına olanak tanıyacak. Açıklamanın bugün ilerleyen saatlerde yapılması bekleniyor.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’in özel haber olarak geçtiği bilgiye göre; ellerinde Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve Litecoin bulunduran PayPal müşterileri, PayPal dijital cüzdanlarındaki kripto paraları ödeme anında fiat paraya çevirebilecek ve bu şekilde alışverişini yapabilecek.

Kripto para kullanımını ciddi şekilde yaygınlaştırması beklenen bu geliştirme, PayPal ödeme sistemine sahip dünya üzerindeki 29 milyon işletmenin tamamında önümüzdeki aylarda geçerli olacak. PayPal, kripto para alım ve satımına izin verdikten sonra yaptığı birçok açıklamada, kripto paralarla alışveriş yapılabilmesinin sinyallerini vermişti.

Reuters’e yaptığı özel açıklamada konuyu değerlendiren PayPal yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Dan Schulman resmi duyurunun kısa süre içinde yapılacağının bilgisini verdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Artık PayPal cüzdanınızdaki kripto paraları, bir kredi kartı ya da banka kartı gibi sorunsuz kullanabileceksiniz.”

Hatırlanacağı üzere, ABD merkezli ödeme şirketi Ekim ayında kullanıcılarının kripto para alım, satım ve tutmalarına olanak tanıdığını resmen açıklamış ve kısa süre sonra başta Bitcoin olmak üzere kripto para fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmıştı.

PayPal’ın bu açıklamasının ardından birçok kurumsal firma da Bitcoin yatırımlarına başlamış ve en büyük kripto para enflasyona karşı korunmanın kripto evrenindeki merkezi haline gelmişti.

Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklayan Tesla da geçtiğimiz hafta Bitcoin ile otomobil alımının yapılabileceğini duyurmuştu.

İki açıklamanın arasında kısa bir süre olması da dikkat çekiyor.

Schulman ayrıca işletmelerin fiat para ile ödeme alacak olmaları sebebiyle volatiliteden etkilenmeyeceklerini umduklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Kripto paraların daha çok satın alınan, uzun süre tutulan ve daha sonra satılan bir varlık sınıfı olmaktan çıkıp, gerçek dünyada milyonlarca işletme vasıtasıyla işlem yapmak için kullanılan yasal bir finansman kaynağı haline geldiği bir geçiş noktasındayız.”

Şirketten yapılan açıklamada ayrıca kripto ile yapılan alışverişlerde işlem ücreti alınmayacağı ve bir alışverişin sadece bir çeşit kripto para ile yapılabileceğinin de bilgisi verildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl