Ödeme devi PayPal sabit coin çıkarıyor: PYUSD geliyor

ABD merkezli ödeme devi şirket PayPal, dolara endeksli bir sabit coin çıkaracağını duyurdu. PYUSD adlı sabit coin, daha önce Binance ile BUSD için de çalışan Paxos tarafından çıkarılacak. PayPal'ın desteklediği kripto paralar da yine bu sabit coin ile birlikte satın alınabilecek.

paypal

Özellikle ABD’de son 2 yılda kripto alanında en çok tartışılan unsurlarından bir tanesi olan sabit coin’ler konusunda çok önemli bir gelişme yaşandı. ABD merkezli ödeme devi PayPal, PYUSD adında, dolara endeksli olan bir sabit coin çıkaracağını duyurdu.

Nakit dolar, kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri ve nakde eşdeğer varlıklar tarafından desteklenecek olan bu sabit coin, ilk etapta ABD vatandaşlarına, kademeli olarak açılacak. Coin ayrıca Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 token’ı olarak çıkarılacak.

PayPal şirketinden konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, “Tamamiyle dolar tarafından desteklenen, regüle edilmiş sabit coin’ler web3 ve diğer dijital dünyalardaki ödeme sistemlerini değiştirme potansiyeline sahiptir. bu potansiyeli kullanmak için 1’e1 şekilde dolara çevrilebilecek olan PayPal USD’yi çıkarıyoruz” denildi.

PYUSD adlı sabit coin PayPal uygulaması ve uyumlu cüzdanlar arasında transfer edilebilecek. Ayrıca PayPal’ın desteklediği kripto paralar da yine bu sabit coin ile birlikte satın alınabilecek.

CEO’dan mesaj: Bu dünyada bir sabit coin lazım

PayPal CEO’su ve yönetim kurulu başkanı olan Dan Schulman da dijital dünyanın önemine değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Dijital paralar geçiş, bu alanda hem dijital olan hem de dolara bağlı bir sabit coin’in gerekli olduğunu göstermiştir. Sorumlu inovasyon ve regülasyonlara olan bağlılığımız, müşterilerimize yeni tecrübeler yaşatırken bu gerekliliğe PayPal USD ile çözüm bulmamıza neden olmuştur”

Hatırlanacağı üzere 2020 yılının ekim ayında PayPal, ilk kez kripto paraları desteklediğini duyurmuştu. Bu açıklamadan yaklaşık 2 ay sonra ise aralık ayında Bitcoin yeni rekorunu kırmış ve boğa sezonu başlamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl