PayPal uygulamasında “PayPal Coin” keşfi

PayPal, kripto para girişimlerinin bir parçası olarak kendi sabit coin’ini piyasaya sürmeyi araştırıyor. Sabit coin’ler, ABD Doları gibi bir itibari para veya herhangi bir emtia ile desteklenen ve değeri ona eşit olan coin’leri ifade ediyor.

Bloomberg’e konuşan PayPal’ın kripto ve dijital paradan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jose Fernandez da Ponte, “Sabit coin’i araştırıyoruz. Çalışmalarımızı ilerletmemiz durumunda elbette regülatörlerle yakın iş birliği içinde çalışacağız.” dedi.

PayPal’ın sabit coin çalışması, uygulama geliştiricisi Steve Moser’ın keşfiyle ortaya çıktı. Ulaşılan gizli kod ve görüntüler, şirketin “PayPal Coin” olarak adlandırılan bir ürün üzerinde çalıştığını gösteriyor. Kod, coin’in ABD Doları ile destekleneceğine işaret ediyor.

Bir PayPal sözcüsü, PayPal uygulamasının içindeki görüntüler ve kodun yakın zaman önce düzenlenen şirket içi bir hackathon’dan -mühendislerin hiçbir zaman piyasaya çıkmayabilecek yeni ürünler üzerinde çalışmak için bir araya geldikleri etkinlik- kalma olduğunu ifade etti.

Mayıs ayında PayPal’ın sabit coin çıkarmak için Avalanche platformunun geliştiricisi olan Ava Labs ile görüştüğü iddia edilmişti.

PayPal, 2020’nin sonlarında kripto para alım satım ve saklama hizmeti sunmaya başlamıştı.

Bu arada Facebook, yeni adıyla Meta, diğer katılımcı şirketlerle beraber Diem adında bir sabit coin çıkarmaya hazırlanıyor. Öncesinde şirket, dijital cüzdanı Novi’yi ABD ve Guatemala ile sınırlı olacak şekilde kullanıcılara sunmaya başlamıştı. Ayrıca WhatsApp, kripto parayla ödeme kapsamında pilot programını geçtiğimiz haftalarda devreye almıştı. Novi ile desteklenen testlerde kripto para olarak da Paxos’un çıkardığı Pax Dollars (USDP) sabit coin’i kullanılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl