PEPE çılgınlığı Ethereum gaz ücretlerini zirveye taşıdı

Çılgınlık seviyesinde ilgi görmeye devam eden ve zaman zaman büyük yükselişler yaşayan PEPE'ye olan ilgi artarken, Ethereum gaz ücretleri de 1 yılın zirvesine çıktı. 4 Mayıs günü itibarıyla Ethereum ağındaki tek bir işlemin ortalama ücreti 15.8 dolar oldu.

2021 yılındaki büyük boğa sezonunda işlem ücretleri 50 ilâ 70 dolar arasında olan Ethereum’da bu seviyelere gelinmese de, yine göreceli olarak pahalı bir fiyata ulaşıldı. Özellikle 2022’deki Terra LUNA merkezli piyasa çöküşünde düşen işlem ücretleri, 1 senenin zirvesine geldi.

PEPE’ye ilgi artıyor

Kripto para sektörünün birkaç haftadır konuştuğu ve çılgın yükselişleriyle her geçen gün daha fazla kişiyi kendisine çeken PEPE meme coin’i, Ethereum işlem ücretlerinin de artmasına neden oldu. Etherscan.io’dan alınan bilgiye göre ortalama bir işlem ücreti 15.82 dolar oldu.

860 milyon doları aştı

Bu yükselişin arkasında, PEPE’ye olan ilginin bulunduğuna yönelik kesin bir bilgi tabii ki yok ancak, kripto sektöründe şu anda PEPE dışında bir çılgınlık olmaması, okları bu yöne döndürüyor. Bilindiği üzere PEPE, hafta başı ilk 100 kripto para arasına girmiş ve 500 milyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı. PEPE’nin piyasa değeri birkaç günde sert şekilde artmaya da devam etti. Rakam şu anda yaklaşık 863 milyon dolar civarında…

WBTC ve USDT’yi de geçti

En büyük merkeziyetsiz borsa Uniswap’taki PEPE hacmi de son 24 saatte 150 milyon doları aştı. Bu rakam WBTC ve USDT hacmini de geride bıraktı. Uniswap kaynaklı kontratlar sayesinde yakılan Ether sayısı da 15 bini geçmiş durumda…

Diğer meme’lere de ilgi artıyor

Kripto analitik firması Nansen’den alınan veriler, PEPE’deki artışı kaçırdığını düşünen yatırımcıların diğer “meme coin”lere para yatırdığını gösteriyor. Uniswap’taki Ethereum ağında şu anda en çok aktif olan akıllı kontatlar, SPONGE, TURBO, BOB ve TRBNR havuzlarında bulunuyor.

Bilindiği üzere Ethereum ağı üzerindeki aktivite ve hareket ne kadar artarsa, yakılan Ether sayısı da o kadar fazla oluyor.

Katman 2’de de artış var

Tüm bunlarla birlikte Ethereum’da 2. katman çözümü sağlayan ve fazlaca kullanılan Polygon zkEVM, Starknet ve zkSync Era gibi protokollerde de işlem ücretlerinin arttığı ve 2 ilâ 11 dolara kadar yükseldiği görülüyor.

Son 24 saatte de %50’den fazla yükselen PEPE, haberin yazıldığı dakikalarda volatilitesini korumakla birlikte 0,0000020 doların üzerinde işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl