PEPE Coin nedir? PEPE nasıl alınır?

Son dönemin çılgınlık seviyesinde ilgi gören "meme coin"i PEPE, Binance borsası tarafından da görmezden gelinemedi. Birçok rakibinin listeleme kararı almasından sonra sessiz kalan borsanın bugünkü açıklaması ise PEPE'de büyük fiyat artışı getirdi.

pepe the frog pepe coin

Kripto para yatırımcılarının uzun zamandır tartıştığı konuda flaş bir gelişme yaşandı ve Binance borsası, son dönemin onlarca kat artan “meme coin”i PEPE’yi listeleme kararı aldı. Binance borsası bu kararını resmen de duyururken, token’da yine büyük artış yaşandı. Dün itibarıyla yükseliş gören ancak bu sabah düşüşe geçen PEPE, Binance haberinin ardından ise yeniden yükselişe geçti.

Son 24 saatte %70’ten fazla yükselen PEPE, yaklaşık 0,0000028 dolardan işlem görüyor. Yaratıcıları tarafından nisan ayında çıkarılan ve kısa sürede çılgınlık seviyesinde ilgi gören PEPE, birkaç haftalık süre içerisinde onlarca kat artış yaşadı ve kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeye başladı.

PEPE Coin nedir?

PEPE, internet meme’leri arasında yer alan ve ilk olarak 2005 yılında Matt Furie tarafından çizilen karakter Pepe the Frog’dan esinlenilerek ortaya çıkarılmıştır. PEPE’yi kim ya da kimlerin ortaya çıkardığı bilinmemektedir. Ayrıca PEPE’nin web sitesinde bu token’ın veya yaratıcılarının hiçbir şekilde Matt Furie ya da Pepe the Frog karakteriyle bir bağlantısının olmadığı da dile getirilmiştir.

PEPE Coin’in özellikleri neler?

42 trilyon 690 milyarlık arzı bulunan PEPE Coin’de, token’ların %93.1’lik kısmı likidite havuzlarına gönderildi. Likidite sağlayıcılarının token’ları ise yakıldı. Arzın kalan %6.9’luk bölümü ise çok imzalı (multi-sig) bir cüzdanda, merkezi borsala listelemeleri, köprüler ve likidite havuzları için tutuluyordu. Bu cüzdan, “pepecexwallet.eth” ENS ismiyle kolayca takip edilebiliyor.

PEPE’nin yol haritası?

PEPE’nin yol haritasının nasıl şekilleneceği konusunda web sitesinde çeşitli bilgiler yer alıyor. PEPE için 3 aşamalı bir yol haritası çizildi. İlk aşama, meme coin olarak ilgi toplanması, piyasa değerinin artırılması olarak gösteriliyor. Şu ana kadar bu amaca ulaşıldığı söylenebilir. İkinci aşama ise topluluk ortaklıkları, e-posta haber bültenleri yollanması ve merkezi borsalarda listelenmenin başlatılması… Burada da belli bir seviyeye gelindiği görülüyor. Üçüncü aşama ise PEPE hediyelik eşyalarının satılmaya başlanması, büyük borsa listelenmelerinin gelmesi ve 100 binden fazla yatırımcıya ulaşılması olarak belirlenmiş.

Borsalar da görmezden gelmedi

Tüm bu ilgi döneminde, büyük borsalar da devreye girdi. OKX, Gate.io, Huobi, Bitget gibi küresel çapta olan borsalar hemen PEPE’ye olan ilgiyi fark ettiler ve kısa sürede adım atarak “meme token”ı listelediler. Bu listelenmeyle beraber de yine PEPE fiyatında sert yükselişler meydana geldi.

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ta da çok ciddi bir PEPE hacmi oluşurken, fiyat spekülatif ve çok tartışılacak şekilde hem düşüş hem de yükselişler yaşadı. Bazı uzmanlar ve kripto yatırımcıları, PEPE’yi çıkaranların birkaç haftalık süre içerisinde büyük bir servet kazandıklarını dahi iddia ederken, bu tartışmalar zincir üstü verilerle de daha hararetli hale geldi.

CZ, “Bakacağız” demişti

Geçtiğimiz günlerde ise Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya, PEPE’nin borsada listelenip listelenmeyeceği sorulmuş, başarılı CEO, “Altı dolu ve sağlam bir ilgi olursa listeleyebiliriz. Ancak bu ilgi birkaç haftalık olacaksa bunu yapamayız. Ben genelde bu tür listelenme durumlarına dahil olmuyorum” demişti.

Binance’in listelenmesinin ise CZ’nin bu açıklamasından sadece 2 gün sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

1 milyar doları aştı

Tüm dünyanın konuştuğu, ana akım medya kuruluşlarının dâhi haberlerde yer verdiği PEPE, ilk haftalardaki yükselişini en büyük 100 coin arasına girerek taçlandırmıştı. Daha sonra 500 milyon dolarlık piyasa değerini de aşan PEPE, yükselişini durmaksızın sürdürdü. PEPE en büyük kripto paralar sıralamasında 43. sırada yer alıyor ve her geçen gün daha fazla yükseliyor. “Meme token”ın bugünkü piyasa değeri de 1 milyar doları aşmış durumda… PEPE, haberin yazıldığı dakikalarda 1.2 milyar dolarlık piyasa değerine sahip…

DOGE, SHIB ve şimdi de PEPE…

Bilindiği üzere 2021 yılındaki boğa rallisinde de çok büyük bir “meme token” çılgınlığı oluşmuştu. O senenin başında özellikle Elon Musk’ın attığı Dogecoin tweet’leri sosyal medyada Twitter başta olmak üzere çok büyük ilgi çekmişti. DOGE fiyatı, küresel çapta gelen ilginin ardından 0.75 dolara kadar çıkmıştı. Elon Musk’ın Dogecoin ve vakfına verdiği destek de yine fiyatın artmasında pay sahibi olmuştu.

Dogecoin’deki büyük ilginin azalmasından sonra ise ortaya Shiba Inu çıkmıştı. 2020’nin sonlarında ortaya çıkan SHIB, 2021’in yaz aylarına kadar adını pek fazla duyuramamıştı. Ancak yaz aylarında Dogecoin’e olan ilginin azalması, trilyonlarca adede varan arzı bulunan Shiba Inu’nun kısa sürede herkesin radarına girmesini sağlamıştı. “Bol sıfırlı token” olarak da adlandırılan SHIB, eylül ve ekim aylarında büyük yükselişler görmüş ve ardından ekim sonunda zirve seviyeye ulaşmıştı.

Binance

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası

En çok kullanılan kripto para borsasıdır. İşlem ücretlerinde rakiplerine kıyasla öneml avantajlara sahiptir. Hem ileri düzey hem de başlangıç seviyesindeki kullanıcılara hitap ediyor.

8.5/10

                                                                       Kaiko'nun derecelendirmesine göre

Hakkında

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl