Bitcoin destekçisi Peter Thiel’a BlockFi darbesi

Terra LUNA çöküşünden sonra çekim işlemlerini durduran ancak daha sonra FTX'in satın alma sürecine girdiği BlockFi şirketi birkaç ay içinde adeta ikinci kez iflas etti. Şirketin iflas başvurusundan sonra ise birçok yatırımcı da darbe aldı. Bu isimler arasında PayPal'ın kurucularından Peter Thiel da var.

Dün akşam saatlerinde resmen iflas başvurusu yapan BlockFi şirketine yatırım yapanlar arasında PayPal’ın kurucuları arasında yer alan ve “Bitcoin2e geç yatırım yaptığım için pişmanım” diyen Peter Thiel’ın da olduğu ortaya çıktı.

%19’luk hissesi olduğu ortaya  çıktı

Dünkü iflas mahkemesi belgelerinde ortaya çıkan bilgilerde, FTX borsası BlockFi şirketinin ikinci en büyük yatırımcısı olarak gözüküyor. BlockFi’ın ayrıca 100 binden fazla yatırımcıya da borcu olduğu görülüyor. BlockFi’ın 729 milyon dolar ile en fazla borcu olduğu yatırımcı kurum ise Ankura Trust… Bu anlamda 3. şirket ise PayPal’ın da kurucuları arasında olan Peter Thiel’ın Valar Ventures firması… Thiel’ın şirketinin, BlockFi’ın %19’luk hissesine sahip olduğu ortaya çıktı.

“Kurtarıcı SBF” de batınca…

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında yaşanan Terra LUNA çöküşünün ardından önce Celsius şirketi çekim işlemlerini durdurmuş ardından ise Voyager ve BlockFi gibi şirketler adeta birer domino taşı gibi iflasın eşiğine gelmişlerdi. İşte bu zor dönemlerde birçok şirket, bu kripto bankalarını satın alma yarışına girmişti. Binance bu alımlarda geri adım atarken FTX ise önplâna çıkmıştı. SBF yaptığı birçok açıklamada sektörün kurtarılmaya ihtiyacı olduğunu söylemişti.

BlockFi şirketi de, bir başka kripto kredi firması olan Nexo’nun teklifini, FTX’ten daha fazla olmasına rağmen reddetmiş ve FTX’e “Evet” demişti.

BlockFi şirketinin SEC’ye de ödemesi gereken 30 milyon dolarlık borcu bulunuyor.

Çalışanları uyardı, 240 milyon dolarlık kripto sattı

Mahkeme belgelerinde görülen bilgilere göre ayrıca BlockFi, kısa süre önce iflas konusunda şirket çalışanlarını da işlerini kaybedebilecekleri konusunda uyardı. BlockFi ayrıca krizden çıkmak için 239 milyon dolarlık da kripto para satışı yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl