Venezuela Devlet Başkanı Maduro onayladı! Petro artık resmileşti

Venezuela'da yüksek enflasyondan kurtulmak için Devlet Başkanı Nicolás Maduro, kendisine yapılan teklife olumlu yanıt verdi ve Petro kripto parasını ülkenin 2. resmi para biriminin olarak kullanılmasına karar verdi.

Venezuela’da yüksek enflasyondan kurtulmak için Devlet Başkanı Nicolás Maduro, kendisine yapılan teklife olumlu yanıt verdi ve Petro’nun ülkenin 2. resmi para birimi olarak kullanılmasına karar verdi.

20 Ağustos’a kadar Venezuela’nın 2 yeni resmi para birimi olacak: “Sovereign Bolivar” ve “Petro“. Bu paraların ikisi de eşit olacak ve iddialara göre birbirleri ile değiştirilebilecekler.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu:

“Ülkemiz, gelecek Pazartesi günü Petro ile kurulmuş olan bir birliğe sahip olmuş olacak. Kripto para ile kurulmuş olan PDVSA petrol endüstrisi, ülkemizi kalkındıran 2. ekonomi platformumuz olacak.”

Petro, Maduro’nun en gözde projesi olarak dikkat çekiyor. Bu hamle ile sert bir şekilde uygulanan uluslararası yaptırımları kaldırmanın daha kolay olacağı yönünde yorumlar yapılmaya başlandı. Onayın ardından detayları da ortaya çıktı. Petro sadece devletin petrol endüstrisi tarafından kullanılmakla kalmayacak aynı zamanda Sovereign Bolivar’a da sabitlenecek. Bu Venezuela’nın geleceği için çok önemli bir adım olarak konuşulurken Bolivar’ın da egemen bir yapıya kavuşmasında etkin olacağı hedefleniyor.

Maduro, bütün para birimlerinin değerinin Merkez Bankası tarafından açıklanacağını duyurdu. Ayrıca Petro’nun maaş ödemeye yönelik bir sistemin oluşturulduğu da ifade edildi. Konuyla ilgili daha fazla detay verilmedi.

Vatandaşlar, sahip oldukları her 100 bin eski Bolivar için bir tek Bolivar Sovereign talep edebilecekler. Ayrıca açıklamada Yeni Bolivar’ın eskisinin bir kopyası olacağı ama üzerinde ufak tefek değişikliklerin olacağı ifade edildi.

Venezuela’nın hiperenflasyon endeksi yakın zamanda bir milyona ulaştı. Oldukça değersiz olan Bolivar kabaca 30 Amerikan cent’ine eşdeğer durumda.

→ TETHER’DEN KRİPTO PARA PİYASASINA 50 MİLYON DOLAR USDT

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl