Venezuela’nın resmi dijital parası Petro’nun ön satışı başladı

Venezuela hükümeti, bugün yaptığı duyuruyla ülkenin resmi dijital para birimi olan Petro'nun (PTR) ön satışını resmen başlattı.

CoinDesk’te yer alan habere göre Venezuela hükümeti, ülkenin resmi dijital para birimi olan Petro’nun (PTR) ön satışını resmen başlattı.

Petro, ilk olarak 2017 yılının Aralık ayında Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ABD’nin ambargolarından kurtulmak ve ekonomik krizi aşmak amacıyla ilan edildi. Petro’nun ülkenin petrol dahil belirli emtialar tarafından desteklendiği söyleniyor.

İlk aşamada 82.4 milyon Petro mevcut olacak. Başkan Maduro, toplamda 100 milyon Petro çıkarılacağını ve toplam değerlerinin 6 milyar dolardan fazla olacağını ifade etmişti.

Tareck El Aissami

Ön satışın başladığını, bugün erken saatlerinde kameralar karşısına geçen Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami duyurdu.

Hükümet, Petro’nun gençlerin elektronik madenciliği, kodlama, kriptografi, ağ güvenliği ve ekonomi konularında eğitilmesinin yanı sıra kalkınma ve altyapıyı teşvik eden bir politikanın temelini oluşturduğunu söylüyor.

Türkiye’den büyük ilgi var

Petro operasyonlarını yöneten hükümet yetkilisi Carlos Vargas, Petro’nun Katar, Türkiye, Avrupa ve hatta ABD’li yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Petro’nun White Paper’ına şu link üzerinden, resmi internet sitesine ise şu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Alp Yanıtla

    Türkiye kendi coinini çıkarmada ne kadar gecikirse o kadar çok para çıkar dışarı.