Petro’nun fiyatı yükselişe geçti: Maduro’dan ülkenin lider bankasına Petro talimatı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin en önemli bankası olan Banco de Venezuela'ya Petro için işlem masaları açılması talimatını verdi. Petro'nun fiyatı gelişmenin etkisi ile yüzde 25 yükseldi.

Ülkenin Maliye Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabındaki bir paylaşıma göre, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela’nın lider bankalarından biri olan Banco de Venezuela’ya tüm şubelerinde Petro işlem masaları açmaları talimatı verdi.

Maduro bu açıklamayı, bankanın kamulaştırılmasının onuncu yıldönümünün kutlandığı bir etkinlik sırasında yaptı.

Maduro, 19 Haziran’da bir başka etkinlikle yaptığı konuşmada ülkenin gençleri için 1 milyon Petro cüzdan hesabı açılmak üzere Dijital Gençlik ve Öğrenciler Bankası’na 924 milyon bolivar (yaklaşık 92.5 milyon dolar) tahsis edildiğini duyurmuştu.

Bu arada Venezuela Ulusal Kripto Para Birliği başkanı Jose Angel Alvarez, CCN’e yaptığı açıklamada, “Bir ülkenin itibari para biriminin kripto para birimiyle yüz yüze yarıştığı karma bir ekonomiye doğru ilerlemesi cesur ve doğru bir karardır. Bu noktada Banco de Venezuela’nın ülkenin finans sistemindeki en önemli ve en fazla müşteriye sahip banka olduğunu belirtmemiz gerekiyor.” dedi.

Maduro’nun kararı, Petro’nun fiyatını birkaç saat içinde yüzde 25’lik bir artışla 0.004 BTC’den 0.005 BTC’ye taşıdı. Alvarez, “Petro’yu Amberes’te (yerel bir kripto para borsası) 10 dolara satın almıştım. Bugün 55 dolardan daha azına bulamazsınız.” şeklinde konuşuyor.

Petro’nun kripto para borsası Amberes’teki fiyat grafiği

Petro, tamamı yerel olmak üzere 6 borsada işlem görüyor. Bu borsalar, Cryptoexca.io, Afx.trade, Amberes, Bancarexchange.io, Cryptiaexchange.com ve Criptolago.com.ve.

Venezuela hükümetinin ülke çapında Petro’nun kullanımını artırmak ve teşvik etmek için önemli adımlar atıyor. Mayıs ayında Venezuela – Rusya arasındaki ikili ticarette Petro ve Ruble’nin kullanımının masa olduğu yazılmıştı. Venezuela örneği, bir ülkenin kripto para kabulünde dünya için önemli bir deney olacak. Petro’nun başarıya ulaşıp ulaşmayacağı merakla bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl