Nicolas Maduro: Petro’nun ön satışları 5 milyar dolara ulaştı

Maduro, ülkenin petrol destekli dijital para birimi Petro'nun (PTR) devam eden ön satışında 5 milyar dolara ulaşıldığını iddia etti.

Yerel haber kaynağı TeleSUR’a göre Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin petrol destekli dijital para birimi Petro’nun (PTR) devam eden ön satışında 5 milyar dolara ulaşıldığını ve 186 bin onaylı satın alma işlemi gerçekleştiğini iddia etti. Duyuru, Caracas’ta Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) üyeleri ile yapılan toplantıda geldi.

Maduro, toplantıda dijital para biriminin ön satışından elde edilen paranın ülkenin ihtiyaç duyduğu her şeye hizmet etmek için kullanılacağını söyledi.

Petro’da soru işaretleri

ABD’nin ekonomik yaptırımlarını aşmak amacıyla tasarlanan Petro’nun ön satışının başarıyla devam ettiği öne sürülse de bunu destekleyen bir kanıt sunulmuyor. Venezuela hükümetine ait olduğuna inanılan bir NEM cüzdanı adresine bakıldığında devlet başkanının elinde bulunan 100 milyon adet Petro’nun henüz dağıtılmadığı görülüyor.

Havayolu ve devlet kurumlarına Petro’yu kabul etmelerini emretti

Öte yandan Maduro, Petro’nun kabulünü artırmak için ülkede faaliyet yürüten havayolu şirketlerinin bilet satışlarında Petro ile diğer dijital para birimlerini kabul etmelerini emretti. Bunun yanı sıra Maduro, devlet kurumlarından da işlemlerde Petro’yu kabul etmelerini istedi.

Petro Gold yolda

Son olarak Maduro, geçtiğimiz ay altın gibi kıymetli metallerle desteklenecek bir dijital para biriminin de yolda olduğunu söyledi. Bu dijital paranın adı ise Petro Gold olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl