Venezuela’nın dijital para birimi Petro, 5.3 milyar varil petrolle desteklenecek

Venezuela hükümeti, Venezuela'nın resmi dijital para birimi olan Petro'yu özetleyen bir kararname yayınladı.

Venezuela hükümeti, Venezuela’nın resmi dijital para birimi olan Petro‘yu özetleyen bir kararname yayınladı. Kararnamede Petro’nun ihracı, madenciliği ve ticareti de dahil olmak üzere pek çok önemli detaya yer verildi.

5.3 milyar varil ham petrolle desteklenecek

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkenin dijital para birimi Petro’yu desteklemek üzere 5.3 milyar varil ham petrol tahsis etti.

Her bir Petro’nun bir varil petrol tarafından destekleneceğini söyleyen Maduro, “Ülkemizin tüm eyaletlerinde ve belediyelerinde madencilikle uğraşacak dijital para uzmanlarından oluşan özel bir ekip kuracağız.” dedi.

Kararnamenin detaylarında Petro adı verilen kripto paranın nasıl takas edilebileceğine dair şöyle bir ayrıntı yer aldı:

“Petro sahipleri, Petro’larını ulusal kripto-varlık değişim evi tarafından yayınlanan piyasa döviz kuru üzerinden başka bir kripto paraya veya Bolivar’a dönüştürebilir. Her bir Petro sahibinin kendi sorumluluğunda olacak bir sanal cüzdanı bulunacak.”

Maduro, 267 milyar Dolar tutarındaki petrol rezervi ile destekleneceği bildirilen Petro’yla ilgili olarak önceki gün şöyle demişti:

“Petro’nun Ocak ayında faaliyeti geçmesi için tüm koşulları sağlayacağım ve elimden geleni yapacağım.”

Petro, Venezula’daki derin ekonomik krizi bertaraf etmek amacıyla Maduro tarafından öne sürülen bir teklifti. Venezuela hükümeti, kendi dijital para birimlerini oluşturarak ABD ablukasından da kurtulabilme planı yapıyor.

Petro, petrolün yanı sıra gaz, altın ve elmas rezervleriyle de desteklenecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. suat Yanıtla

    merhaba sitesi nedir acaba.

  2. enes ay Yanıtla

    gerçekten yapabilirlerse , güzel bir proje. Devlet kontrolünde olmaması gerek ama. Açık kaynak kodlu devletin limitsiz basma yetkisi bulunmadığı yani btc gibi arzı limitli bir para birimi olursa tadından yenmez.
    Mesela maduro derse ki petro 5.3 milyon varille destekleniyor ve üretimi sadece 5.3 milyon varil olacak. sonra üretim bitecek. ülkemdeki petrolü ve diğer emtiaları da sadce petro ile satacağım.
    bakın o zaman ne oluyor 🙂