Petrol, Bitcoin’in volatilitesine rahmet okutuyor: İnanılmaz düşüş

Petrol fiyatlarında tarihi gün... ABD ham petrol vadeli kontratlarında fiyat bugün yüzde 300'den fazla değer kaybına uğrayarak -37 dolara kadar düştü. Üreticilerin ellerindeki petrolü vermek için müşterilere para verme ihtimali konuşuluyor.

Petrol fiyatları sıfırlandı. ABD ham petrol fiyatları, arz fazlası yaşanacağı beklentisi ve Mayıs ayı vadeli sözleşmelerinde işlemlerin yarın sonlanacak olması ile bugün yüzde 300’den fazla değer kaybetti.

-37 dolara kadar geri çekilen ham petrol fiyatı, 1986’da patlak veren petrol krizindeki fiyatları bile mumla aratır oldu. 86’da Batı Teksas türü ham petrol (WTI), 9.75 dolara kadar düşmüştü.

Öte yandan Brent petrolün fiyatı ise bugün 24.5 dolara indi. Bu seviye, 2003 yılından beri görülmemişti.

Petrol neden düşüyor?

Her şeyden önce koronavirüs salgının dolayı ekonomik ve sosyal yaşam durma noktasına geldi. İnsanların evlerde karantinaya girmeleri ve sokağa çıkma yasaklarıyla petrole olan talep keskin bir şekilde düşüş kaydetti. Bunun sonucunda arz-talep dengesi talep yönündeki azalmayla bozuldu. Dünyadaki petrol talebinin yüzde 30 oranında gerilediği belirtiliyor. Diğer yandan petroldeki düşüşle beraber rezerv toplamak isteyen ülkeler de harekete geçti. Birkaç hafta içinde rezervlerini dolduran ülkeler petrol depolayacak yer arayışına girdi. Petrolü depolayacak yer kalmayınca fiyatlar hızla aşağıya indi. Danışmanlık şirketi Evercore’un analisti James West, “Petrolü saklayacak yer kalmadı” derken dünyanın dört bir yanındaki üreticiler, piyasayı dengede tutmak için üretimi azaltma sözü vermiş olsa da bu kesintiler büyük ölçüde henüz gerçekleşmedi.

Ayrıca ABD Teksas türü ham petrolün (WTI) düşüşü, NYMEX’teki fiziki teslimatlı Mayıs vadeli kontratlarda işlemlerin yarın sona ermesiyle yakından ilişkili. Vade sonu yaklaştıkça fiyatlar, spot fiyatlara yaklaşma eğilimi gösteriyor. Ham petrol fiyatlarının çok fazla arz ve çok az talepten dolayı bazı ABD boru hatlarında tek haneli rakamlara düştüğü ifade ediliyordu. Hatta Kanada türü ham petrol, 0 doların bile altına gerilemişti.

Petrol alımları için ödeme yapılabilir

Bloomberg, bugün Teksas’ta alıcıların bazı petrol kaynaklarının varili için 2 dolar kadar bir para teklif ettiğini, üreticilerin yakında ellerindeki ham petrolü vermek için üste para ödemek zorunda kalma ihtimali doğduğunu bildirmişti. Mevcut durumda kısa zamanda bir değişiklik olmazsa üreticilerin toplu olarak müşterilere petrolü satın almaları için ödeme yapabilecekleri söyleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl