Petrol fiyatında neler oluyor? “Önümüzdeki dönemde daha da düşecek”

ABD ham petrol fiyatı bugün vadeli kontratlarda -37 doları gördü. Gün içinde yüzde 300'den fazla düşen fiyat herkesi şaşkına çevirdi. Konuyla ilgili BloombergHT'ye değerlendirmelerde bulunan finans danışmanı Recep Atakan, "Tahmin ediyorum, önümüzdeki dönemde talebin hemen artmayacağı ve arz fazlasının depolanamadığı takdirde nelere mal olduğu görüldükten sonra petrol fiyatları biraz daha düşecek." dedi.

ABD ham petrol fiyatı, Mayıs ayı vadeli kontratlarında bugün yüzde 300’den fazla değer kaybederek -37 dolara kadar geriledi. Bu düşüşte, petroldeki arzın talebe göre çok yüksek olması ve arz fazlası olan petrolün depolanamaması etkili oldu.

Konuyla ilgili BloombergHT’ye açıklamalarda bulunan finans danışmanı Recep Atakan, bir emtiada negatif fiyata ilk kez şahit olduğunu ve piyasaların tarihi bir gün yaşadığını söyledi. Atakan, önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarının talebin artmayacağı ve arz fazlasının depolanamadığı takdirde nelere mal olduğu görüldükten sonra biraz daha düşeceğini öngördüğünü söyledi.

“Önümüzdeki dönemde biraz daha düşecek”

Atakan’ın değerlendirmeleri şöyleydi:

“Ben bir emtiada negatif fiyat olduğuna ilk defa şahit oldum. Faizde negatifi duymuş ve alışmıştık ama bir emtiada negatif fiyat olması piyasaların tasavvur edeceği bir şey değildi. Gördük ki depolama dediğimiz mevzu son derece önemli iş. Bir süredir petrol arzının petrol talebinin üzerinde gittiği, dolayısıyla arzın düşürülmesi gibi çabaları fiyatlamaya çalışıyorduk ama bu kadar yakın vadede petrolün depolanamadığı için satılması ve fiyatın -35 dolarlara kadar gelmesi eğilimi beni de çok şaşırttı. Bu tarihi bir gün. Tahmin ediyorum, önümüzdeki dönemde talebin hemen artmayacağı ve arz fazlasının depolanamadığı takdirde nelere mal olduğu görüldükten sonra petrol fiyatları biraz daha düşecek.”

“Amerika’yı çok şahin günler bekliyor”

“NYMEX’teki bu düşüşün Brent petrolü de etkilemesi mümkün. Değerli metaller içinde bu düşüşe tepki vereni hemen hemen hiç yok. Bence piyasa daha ne olduğunu anlayamadı. Belki altın gibi para yerine geçen değerli metallerde ters hareketler olabilir ama düşün özellikle endüstriyel metallere ya da petrolün portföylere verdiğiz zarar dolayısıyla diğer emtialara yansımasını beklemek mümkün. İşin daha da enteresanı bence bu Amerika’nın hem Orta Doğu hem de Çin stratejisini değiştirebilecek kadar önemli. Amerika’yı bence çok şahin günler bekliyor.”

“Petrol, yükte ağır, pahada hafif oldu”

Öte yandan Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar da depolama maliyetinden uzak durmak isteyenlerin yakın vadedeki teslimatlardan uzaklaştıklarını söyledi. Salar, ekonominin bu şekilde devam etmesi durumunda Haziran ayı vadelilerinde de aynı şeyin görüleceğini ifade etti. Salar, şöyle konuştu:

“Yaklaşan vadede alınacak fiziki petrolün çok fazla tüketilemeyeceği anlaşılıyor. Küresel ekonomi, durma noktasına geldiğinden taşıma veya depolama maliyetinden uzak durmak isteyenler, yakın vadedeki teslimatlardan uzaklaşıyorlar. Daha sonraki vadelerde normal olan fiyatların o vadeler yaklaştıkça petroldeki talepsizlik sürerse düşme ihtimali de söz konusu. Petrol, tam anlamıyla yükte ağır, pahada hafif bir hale geldi. Petrolün genel anlamda fiyatı düşmüş değil, sadece belirli bir vadedeki fiyatı düşmüş durumda. Eğer ekonomi böyle yavaş bir biçimde devam ederse muhtemelen Haziran ayı vadelilerinde de aynı şeyi görürüz.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl