‘Pig butchering’ hız kesmiyor: ABD milyonlarca dolarlık kripto paraya el koydu

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto para sektöründeki dolandırıcılık faaliyetlerine karşı önemli bir adım atarak çeşitli yatırım dolandırıcılıklarıyla bağlantılı yaklaşık 112 milyon dolarlık kripto paraya el koydu.

scam

ABD’de kripto para dolandırıcılıklarına karşı yürütülen faaliyetler hız kazandı. Pazartesi günü bakanlığın sitesinden yayımlanan bildiriye göre, ABD Adalet Bakanlığı, kripto para yatırım dolandırıcılıklarına karıştığı iddia edilen tahmini 112 milyon dolar değerinde dijital para ele geçirdi.

Çeşitli eyaletlerden hakimlerin altı dijital para hesabı için el koyma emri çıkardığı bildirildi. Bu hesapların, kripto ile ilgili çeşitli dolandırıcılıklardan elde edilen fonları aklamak için kullanıldığı iddia edildi. ‘Pig butchering’ sisteminde dolandırıcılar, kurbanlarla uzun süreli ilişkiler kurarak onları sahte kripto para alım satım platformlarına yatırım yapmaya ikna ediyor. 2022 yılında FBI’a bildirilen dolandırıcılıkların çoğunluğu, ‘Pig butchering’ dolandırıcılığı da dahil olmak üzere kripto paralarla ilgili yatırım dolandırıcılığını içeriyordu. Bu sebeple yaklaşık 3,3 milyar dolar gibi bir kayıp yaşanmıştı.

El konulan varlıklar mağdurlara iade edilecek

Mağdurlara sosyal medya, çevrimiçi iletişim platformları, arkadaşlık siteleri, yanlışlıkla aranan telefon aramaları ve kısa mesajlar yoluyla ulaşıldı. Adalet Bakanlığı, Amerikalıları dolandırmak için ‘güven dolandırıcılığı’ ve teknolojik bilgi birikiminden yararlanan uluslararası suç örgütlerine karşı sürdürdüğü mücadelenin bir parçası olarak, el konulan dijital varlıkları mağdurlara iade etmeyi planlıyor. DOJ, bu operasyonları ortadan kaldırmanın yanı sıra, kamuoyunun farkındalığını artırmaya ve özellikle kripto paraları içeren çevrim içi ilişkiler ve şüpheli yatırım önerileri konusunda dikkatli olmayı teşvik etmeye kararlı olduğunu bildiriyor.

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl