Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri nedir? Piyasa emri kripto para, emtia veya hisse senedi piyasalarında fiyat belirlemeden sadece miktar belirlenerek verilen emir tipidir. Piyasa emrinde alış veya satış satış sırasında uygulanacak olan fiyat piyasadaki anlık olarak bulunan fiyattır. Yani piyasa emri verdiğiniz durumda, ekranda gördüğünüz fiyata en yakın fiyattan emriniz gerçekleştirilecektir. Limit emri ile piyasa emri arasındaki en temel fark, limit emrinde işlem yapılması gereken fiyatı sizin belirlemenizdir. Yani Bitcoin’in fiyatı 3100 dolarken, 3000 dolar seviyesine limit emri verdiğinizde almak için fiyatı siz...

piyasa emri nedir

Piyasa emri nedir? Piyasa emri kripto para, emtia veya hisse senedi piyasalarında fiyat belirlemeden sadece miktar belirlenerek verilen emir tipidir. Piyasa emrinde alış veya satış satış sırasında uygulanacak olan fiyat piyasadaki anlık olarak bulunan fiyattır. Yani piyasa emri verdiğiniz durumda, ekranda gördüğünüz fiyata en yakın fiyattan emriniz gerçekleştirilecektir.

Limit emri ile piyasa emri arasındaki en temel fark, limit emrinde işlem yapılması gereken fiyatı sizin belirlemenizdir. Yani Bitcoin’in fiyatı 3100 dolarken, 3000 dolar seviyesine limit emri verdiğinizde almak için fiyatı siz belirliyorsunuz.

Limit emrinde durum yukarıdaki gibiyken piyasa emrinde durum daha farklıdır. Bitcoin’in fiyatı 3100 dolar olsun ve piyasa emri vererek 1 tane Bitcoin almak istediniz. Piyasa emri verdiğiniz için gördüğünüz fiyata en yakın fiyattan alım işlemi yapılabilir. Yani 1 tane Bitcoin alacaksanız 0,3 tanesi 3098 dolardan 0,2 tanesi 3103 dolar olmak üzere çeşitli aralıklardan alınabilir.

Burada bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken nokta kullandığınız kripto para borsasının yeterli işlem hacmine ve likiditeye sahip olmasıdır. Yani piyasa emri ile işlem yapmak isteyen bir kişinin verdiği emir hemen karşılanması gerektiği için işlem yapılan borsanın gerekli likiditeye sahip olması gerekir.

Daha önce limit emri nedir yazımızda bahsettiğimiz gibi piyasa emri seçeneğinizi kullandığınızda ödeyeceğiniz komisyon oranları limit emrine göre fazla olacaktır.

Piyasa Emri’nin Riskleri

Piyasa emirleri her ne kadar en çok kullanılan emir tiplerinden birisi olsa da piyasanın volatil olduğu zamanlarda kullanımına dikkat edilmelidir. Çünkü fiyatı belirleyen taraf siz olmadığınız için alış yaptığınız sırada daha beklediğinizden daha yüksek bir fiyattan alış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu durum elinizdeki varlıkları satmak istediğiniz durumda da geçerli. Piyasanın düşmeye başladığı ve piyasa emri vererek satış işlemi yaptığınızda verdiğiniz emir fiyat çok oynaksa beklentinizden daha düşük bir fiyattan gerçekleşebilir.

Piyasa emrinin diğer bir riski ise işlem yaptığınız varlığın düşük bir likiditeye sahip olmasıdır. Yani bu durumda kullanacağınız borsa büyük bir önem kazanıyor. Bu durumla karşılaşmanız ise slipaja neden olabilir. Yani beklediğiniz fiyattan daha yüksek fiyata alış gerçekleştirirken beklediğinizden daha düşük fiyata satış gerçekleştirebilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl