Piyasa verileri platformu CoinMarketCap hack iddiasını reddetti

Bugün sabah saatlerinde önde gelen kripto para fiyat takip platformu CoinMarketCap’in hack’lendiği, en az 3.1 milyon kullanıcının e-posta adresinin çalındığı iddia edildi. CoinMarketCap kullanıcıları ile ilişkili olduğu belirtilen verilerin, bazı hacker forumlarında da satışa çıkarıldığı fark edildi.

CoinMarketCap’ten TSİ 10.15’te gelen resmi açıklamada, yaşanan veri sızıntısının kaynağının CoinMarketCap sunucuları olmadığı ifade edildi:

“Gördüğümüz veri setlerinde yalnızca e-posta adresleri olsa da üye tabanımızla bir korelasyon bulunduğunu tespit ettik. Yaptığımız kapsamlı güvenlik kontrollerinde kendi sunucularımızdan veri sızıntısı olduğuna dair herhangi bir kanıta ulaşamadık. Herhangi bir güvenlik ihlali izi yok. Sorunu aktif olarak araştırıyoruz ve yeni bilgiler alır almaz bildireceğiz.”

Açıklamada kullanıcı şifrelerinin şimdilik güvende olduğu vurgulandı. Ayrıca kullanıcılar üye oldukları her sitede farklı şifreler kullanmaya çağrıldı.

Bu arada CoinMarketCap’i geçen yıl satın alan Binance borsasının CEO’su Changpeng Zhao da “CoinMarketCap ile ilgili çok fazla FUD var. Bildiğimiz kadarıyla CMC’den herhangi bir sızıntı yok. E-postalarda kısmi eşleşmeler var, verilerde şifreler yok. Muhtemelen bu veriler, e-posta listeleri vb. yoluyla toplandı. Hala araştırıyoruz.” dedi.

E-postanızın çalınıp çalınmadığını nasıl anlarsınız?

CoinMarketCap kullanıcıları, HaveIBeenPwned.com adresinde e-posta adreslerini aratarak son veri sızıntısında kendi verilerinin olup olmadığını kontrol edebilirler. E-posta adresinin listede yer aldığı tespit edilmesi halinde mümkün olan en kısa sürede şifrelerin değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl