Güney Kore’de yasaklanan “play to earn” oyunları küreselde rekor kırıyor

Metaverse ve Web3 konusunda çok ciddi gelişmelerin yaşandığı ancak P2E olarak da bilinen "play to earn" oyunlarının yasak olduğu Güney Kore'den çıkan projeler küresel çapta ise liderliği elde etti. Ülkenin iki oyunu, dünyada 1 ve 2. sıraları elde ettiler.

Tüm dünyada koronavirüs pandemesiyle birlikte özellikle Asya bölgesinde bir gelir elde etme yolu olarak görülen “play to earn” oyunları Güney Kore’de yasak olmasına rağmen ülkenin iki şirketinden çıkan iki oyun, dünya çapında liderliği elde etti.

Netmarble şirketinin “Second Country: Cross World” oyunuyla WeMade’in “Mir 4” oyunları sırasıyla küresel çapta P2E oyunları arasında 1 ve 2. sıraları aldılar.

Sebep spekülasyon yaratması…

Şu anda Güney Kore’de Oyun Endüstrisi Yasası olarak da bilinen kanun, oyun şirketlerini, kullanıcılarının “speküaltif şekilde” hareket etmesini sağlayacak olan ödülleri vermekten men ediyor. Kısacası paraya dönüştürülebilecek token vermek ülkede yasak.

Five Stars mahkeme kararıyla yasaklanmıştı

Hatta geçtiğimiz haftalarda bir mahkeme, Five Stars adlı oyunun geliştirilmesine yasak getirmişti. Buna sebep olarak ise, oyunda kullanıcılara verilen NFT’ler gösterilmişti. Oyunun geliştiricisi olan SkyPeople şirketi, dağıtılan NFT’lerin ödül değil, sahiplik hakkı olarak görülmesini savunduysa da mahkeme bunun aleyhinde karar vermiş ve oyuna yasak getirmişti. Mahmeke, “NFT’ler bir borsada işleme tabi tutuluyorsa, sadece oyun öğresi olarak görülemez” demişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, geçen yılki seçim kampanyasında ise P2E yasağını kaldırma sözü vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl