Politik gözetim altındaki Greenidge madencilik şirketine 100 milyon dolar!

ABD'de kripto para karşıtı senatör Elizabeth Warren'ın olumsuz bir mektup yazdığı, New York eyaletinde ise Çevre Koruma Komitesi üyelerinin 2 senelik durdurma karar oylamasında aleyhine oy verdiği Greenidge madencilik şirketi, kapasitesini 3 katına çıkarmayı plânladığını duyurdu. Şirket açıklamayı, 100 milyon dolarlık yeni bir mâli destek almayı garantilemesinin ardından yaptı.

ABD’de kripto para madenciliği sektörü ciddi şekilde büyümeye devam ediyor. Çin’in geçen sene Mayıs ayında başlattığı madencilik yasaklarının ardından ABD’de bu konuda dünyada zirveye yerleşirken, İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paralarla birlikte, madencilik faaliyetlerini fosil yakıtlarla yapan şirketler de tartışma konusu olmuştu.

100 milyon dolarla büyütecekler

Web sitesinde madencilik operasyonları için ya sıfır ya da çok az karbon kaynaklı enerji kullandığını belirten Greenidge şirketi ise tüm bu tartışmalar arasında faaliyetlerini büyütmek amacıyla 100 milyon dolarlık fon elde ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada finansmanın, Bitcoin saklama ve alım-satım hizmetleri sunan New York merkezli NYDIG’nin bir iştirakinden alınan 81.4 milyon dolarlık kredi ile sermaye ihtiyaçlarını karşılamak için özel finans çözümleri sunan B. Riley Financial şirketinin bir iştirakinden alınan 26.5 milyon dolardan oluştuğu belirtildi.

Büyük bölüm New York dışına çıkıyor

Şirket alınan fonu, son dönemde hem vergi artışları hem de madencilik faaliyetleri tartışmasıyla gündeme gelen New York eyaletinde kullanmayacak. Veri merkezi kaapsitesini saniyede 4.7 exahash’e çıkarmayı plânlayan Greenidge, kapasite büyütme faaliyetinin önemli bir bölümünü şirketin ana üssü olan New York’un dışında gerçekleştirecek. Şirket kısa süre önce Güney Karolayna’da Bitcoin madenciliğine başlamıştı. Buradaki kapasitenin sadece 3 ayda toplam kapasitenin yüzde 15’ine denk gelmesi de dikkat çekiyor.

Greenidge şu anda, New York Eyalet Meclisi Çevre Koruma Komitesi’nden Finger Lakes bölgesindeki maden tesisi için izin yenileme kararını bekliyor. Kararın en geç 31 Mart’ta açıklanması bekleniyor.

Warren mektup yazmıştı

ABD’de kripto paralara karşıt duruşuyla bilinen senatör Elizabeth Warren da geçtiğimiz aylarda Greenidge şirketine, madenciliğin çevreye olan etkilerini sorgulayan bir mektup yazmıştı. Warren, geçtiğimiz günlerde de Senato’ya Rus oligarkların kripto paraları kullanarak yaptırımları delme olasılığına karşın bir yasa tasarısı sunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl