Polkadot DeFi platformu Acala’ya 600 milyon dolarlık DOT kilitlendi

Polkadot açık artırmasında ilk slotu kazanması beklenen Acala'nın katılımcı sayısı her geçen gün artıyor. Şu ana kadar 600 milyon dolar değerden fazla DOT kilitlenen projede kitle fonlamasına katılan kişi sayısı da 62 bini aştı ve rakam her geçen gün yükseliyor. Acala'ya kilitlenen DOT'lar da dolaşımdaki rakamın yüzde 1.1'ine denk geliyor.

Polkadot merkeziyetsiz finans platformu Acala, kitle yatırımı toplamaya devam ediyor. Polkadot blok zinciri sistemini inşa edecek olan yerlerden kazanmak isteyen projeler için yapılacak açık artırma bugün başlayacak ve Acala şu ana kadar 12 milyondan fazla DOT token (yaklaşık 610 milyon dolar) toplamayı başarmış durumda. Acala’nın topladığı DOT’lar, dolaşımdaki tüm DOT sayısının da yüzde 1.1’ine denk geliyor.

Bilindiği üzere parazincir slot’larından hangi projenin yer kapacağına DOT yatırımcıları karar veriyor. Token sahipleri DOT’larını bir projeye (2 yıllığına) kilitliyorlar ve daha sonra da projenin token’ıyla ödüllendiriliyorlar. Bu yüzden yapılan bu uygulamaya da “kitle yatırımı” deniyor.

“Polkadot’ta stake süresi bitiyor, DOT’lar projelere geçebilir”

Acala, 7 günlük açık artırma sona erdiğinde yani 18 Kasım günü, büyük ihtimalle ilk slotun galibi olacak. Acala’nın proje büyümesinden sorumlu yöneticisi Dan Reecer, CoinDesk‘e yaptığı açıklamada, Acala’ya kilitlenen DOT sayısının artmasını beklediklerini belirtirken, bunun sebebi olarak da, coin’lerini Polkadot’ta “stake eden” kullanıcıların 28 günlük süresinin sona ermesini ve dolayısıyla DOT’ların stake işleminden çıkarılıp kitle fonlaması için istenilen projelere yatırılma beklentisini gösterdi:

“Kilidi açılacak olan çok fazla DOT var. Dolayısıyla projelere girecek bir miktar daha DOT olduğunu düşünüyorum. Heyecan verici bir hafta olacak. Sonunda nerede olduğumuza bakacağız. Ama görünen o ki, evet, ilk slotu biz kazanacakmışız gibi bir durum söz konusu…”

Acala’nın DeFi plânları içinde Polkadot üzerinde bir sabit coin çıkarmak ve bir merkeziyetsiz borsa yaratmak da bulunuyor. Acala’nın “kardeş” DeFi projesi Karura, sene başında Polkadot’un “Kanarya ağı” olarak da adlandırılan Kusama açık artırmalarında bir parachain slot’u kazanmayı başarmıştı.

ACA ve IcDOT kazanılacak

Acala kitle yatırımına katılanlar, Acala’nın kendi token’ı olan ACA ile ödüllendirilecekler. ACA; ağ ücretleri, stake etme, yönetişim gibi işlemleri için kullanılabilecek. Katılımcılar ACA’nın yanı sıra, ağda teminat olarak kullanılabilecek olan “likit kitle fonlaması token”ını (IcDOT) da kazanacaklar.

Haberin yazıldığı dakikalarda Acala’ya kilitlenen DOT sayısı 12 milyon 814 bin 377 olarak gözüküyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl