Polkadot neden yükseliyor? DOT fiyatı rekora yaklaştı

Polkadot’ta merakla beklenen parazincir (parachain) açık artırmaları için takvim belli oldu. Polkadot ağı üzerinde geliştirilecek projelere yer tahsisi yapılacak olan açık artırma süreci, önümüzdeki ay resmen başlayacak. Açık artırmalarının ilkinin 11 Kasım’da başlaması planlanıyor.

Polkadot ekibinden yapılan açıklamada, “Heterojen bir çok zincirli çerçeve vizyonunun ilk ana hatlarıyla Polkadot whitepaper’ında ortaya konulmasından neredeyse beş yıl sonra parazincirler resmi olarak Polkadot üzerinde piyasaya sürülmeye hazır.” denildi.

DOT’a talep artıyor

Açık artırmaları kazanmak için projelerin ellerinde önemli miktarda DOT bulundurmaları gerekiyor. Açık artırmalar, Polkadot ağının token’ı DOT ile yapılacak ve bu da doğal olarak DOT’a olan talebi artırıyor. Bir slot elde etmek için gereken DOT miktarı ise tamamen etkin piyasa mekanizmasına dayalı olarak belirlenecek. Projeler, kitle kredisi yoluyla açık artırmada kullanacakları DOT’ları topluluktan alabilecekler.

Polkadot’un “kanarya ağı” Kusama’da halen devam eden açık artırmalarda şimdiye kadar 2.4 milyon KSM’ye ulaşıldı ve bu miktar, kitle kredisi yoluyla 49 binden fazla benzersiz adresten alındı.

DOT’ta yüzde 25 artış: Rekora yaklaşıldı

Parazincir açık artırmaları için takvimin belli olmasının ardından DOT fiyatı önemli ölçüde arttı. Fiyat, düne göre yüzde 25 oranında yükselirken zirveye de yaklaşıldı. DOT, TSİ 23.20 itibari ile 42.50 dolardan işlem görüyor. Kripto paranın bugüne kadar gördüğü en yüksek seviye ise 49.78 dolardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl