Poloniex’te lending ile nasıl para kazanılır?

Kripto paralar ile al-sat yapmak ya da tutmak dışında kazanç sağlamanın farklı yolları var. Kripto paralarınızı kiraya vermek bunlardan biri.

Kripto paralar üzerinden kazanç elde edilebilecek pek çok yol bulunuyor. Bunların en başında kuşkusuz kripto paraları bir yatırım aracı olarak düşünerek hareket etmek geliyor. Bir başka yol günlük al-sat yaparak kazanç sağlamak. Diğer yollar ise madencilik, staking vb. şeklinde sıralanabilir.

Kripto paralar üzerinden kazanç elde etmenin bir diğer yolu da ‘lending’ işlemi. Lending, kabaca kripto paralarınızı kiraya vermek anlamına geliyor. Kiraya verdiğiniz kripto paralar, marjin ticareti yapanlar gibi diğer kullanıcıların kullanımına sunuluyor.

Lending işlemi Poloniex başta olmak üzere Bitfinex, Liquid ve Coinhood gibi borsalarda yapılabiliyor. Bunların yanı sıra SALT ve ETHLend platformları da bu imkanı veriyor.

Kripto paralarınızla al-sat yapmak yerine faiz kazanmayı tercih ederseniz diğer kullanıcılara kiraya verebilirsiniz. Peki Poloniex’te bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

Poloniex’te lending işlemi için öncelikle ‘Exchange Wallet’ta bulunan kripto paralarınızı ‘Lending’e taşımanız gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını aşağıda görebilirsiniz:


Ardından ‘Lending’ bölümünde sizi şöyle bir bölüm karşılayacak:

Rate: Paranızı kullanıma sunduğunuz günlük faiz oranı.
Amount: Kullanıma sunduğunuz para miktarı.
Duration: Paranızın faizde duracağı maksimum gün sayısı.
Auto-renew: Faize verdiğiniz gün sayısı dolduğunda paranızın otomatik olarak tekrar kullanıma sunulmasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin.

Teklifinizi girdikten sonra marjin işlemi yapanların paranızı kullanması mümkün hale gelir. Marjin trader’ları, kiraya verilen paraları en düşük orandan başlayarak tüketirler. Yüksek bir faiz oranı girdiğinizde paranızın kullanıma alınma ihtimali de o oranda düşer. Ancak bazı zamanlarda yıllık %1000’e varan faiz oranları girilen teklifler bile kullanıma alınabiliyor.

Paralarınız marjin işlemcileri tarafından kullanıma alındıktan sonra sözleşme kapandığında lending hesabınıza kazanç transferi olur. Poloniex’in kendisi, kazandığınız miktarın yüzde 15’ini kesiyor. Aktif sözleşmeleriniz, platform üzerinde ‘Active Loans’ bölümünde listelenir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl