Polygon’da hard fork gerçekleşti: Ne değişti?

Polygon, geçen haftadan bu yana beklenen ve bugün için planlanan hard fork'u tamamladı. Yeni güncelleme, işlem ücreti artışlarının ve re-org saldırılarının etkisini azaltmayı, böylece Polygon'un performansı ile güvenliğini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Polygon geliştiricileri, geçtiğimiz hafta işlem ücreti artışlarının ve re-org saldırılarının etkilerini azaltmak için hard fork yoluyla gerçekleşecek bir yazılım güncellemesi önermişti. Geliştiriciler bunu, blok zincirinin performansını ve güvenliğini artırmak amacıyla yaptıklarını bildirmişti.

Polygon Labs, bugün hard fork’un gerçekleştirildiğini resmen duyurdu.

Polygon’a ne kazandıracak?

Ekip tarafından aktarılan bilgiye göre artık zincir içi faaliyetlerin yoğunlaştığı dönemlerde işlem ücretlerinin artışı kontrol altında tutulabilecek. Ayrıca, işlemlerin değiştirilmesine neden olan ve ağ üzerinde kesintiye yol açan re-org saldırılarının etkisi de azalacak.

Bu arada hard fork, merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) ve MATIC sahiplerini etkilemiyor. Doğrulayıcı ve altyapı hizmet sağlayıcılarının ise güncelleme yapmaları gerekiyor.

Yeni bir hard fork önerisi gelecek

Bugünkü güncellemenin devamı ise önümüzdeki aylarda gelecek. Toplulukta alınan kararlar doğrultusunda önümüzdeki aylarda bir başka hard fork önerisinde daha bulunulacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl