MATIC Coin nedir? Polygon projesi geleceği ve amacı

Polygon (MATIC) nedir?

MATIC’in amacı herkese açık ve sınırların olmadığı bir dünya vizyonuna katkı sağlamaktır. Bunun için, aracılar olmadan makine ve insanların küresel ölçekte özgürce iş birliği yapabildiği ve değer alışverişinde bulunabildiği bir platform sağlar.

Özetle, yapay sınırlar ve günümüzde uygulanması mümkün olmayan regülasyonlar (düzenlemeler) ile kısıtlanmayan toplulukların geliştiği bir dünya hayalinden yola çıkar.

Benim projeyi incelerken en heyecan duyduğum kısım ise; web sitelerine girdiğimde şu motto ile karşılaşmam oldu: “Bu yeni ve daha iyi dünyaya zahmetsiz bir şekilde dahil olmanız için oldukça çaba göstereceğiz.”

MATIC coin nedir?

MATIC, Polygon (önceden Matic Network olarak bilinir) platformunun yerel kripto parasıdır. Ayrıca MATİC, Polygon ağında işlem ücretlerinin ödenmesini, ağın güvenliğini sağlayan, delegasyon yapılmasını ve ağ yönetimi kararlarına katılımı sağlayan kripto para birimidir.

Nerede kuruldu?

Önceki adı Matic olan Polygon platformu 2017 yılında Hindistan’da kuruldu.

MATIC sahibi kim?

MATIC daha önce Ethereum ekosisteminden tanıdığımız, Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından geliştirildi.

Janynti Kanani – Co-Founder
“Yazılım ve Teknoloji” ağırlıklı bir kariyere sahip.

Sandeep Nailwal – Co-Founder
“Finans ve Tedarik Zinciri” ve “Proje Yönetimine” dayalı özgeçmişe sahip.

Anurag Arjun – Co-Founder
“Analist”, “Ürün” ve “Proje Yönetimi” ağırlıklı bir kariyer geçmişine sahip.

Mihailo Bjelic – Co-Founder
“Girişimci”, “Bilgisayar Bilimi” ve “Proje Yönetimi” konularında deneyimli bir kariyer profiline sahip.

Buna ek olarak, danışmanlar kurulu deyim yerindeyse şampiyonlar ligini anımsatacak cinsten. Ethereum topluluğu, en büyük borsaların başında gelen Coinbase ve Bankless’ten önemli isimler projeye danışmanlık vermektedir.

MATIC Coin hangi ülkenin?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi MATIC’in kurucuları, bir nevi sahipleri Hindistanlıdır. 

Danışma kurulu

Hudson Jameson – Ethereum Vakfı
Ryan Sean Adams – Bankless
Anthony Sassano – EthHub
Pete Kim – Coinbase
John Lilic – ex ConsenSys

Polygon (MATIC) token bilgileri

  • Kısaltma: MATIC
  • Polygon (MATIC) değeri: 1.58 dolar
  • Blok zinciri: Ethereum blok zinciri
  • Token standardı: ST-20, ERC-20
  • Toplam kilitli varlık (TVL): 11,492,756,774 dolar
  • Dolaşımdaki arz: 6.7 milyar MATIC
  • Toplam arz: 10 milyar MATIC
  • Güncel token sıralaması: #21
  • Piyasa değeri (Kripto paranın dolaşımdaki arzının toplam piyasa değeri): $10,579,279,802 dolar
  • MATIC alabileceğiniz başlıca borsalar: Binance, OKX, Kucoin, Gate.io

Yukarıdaki güncel veriler 18.10.2021 tarihinde alınmıştır, güncel verilerle ilgili coingecko.com/tr/coins/polygon sayfasından bilgi alabilirsiniz.

MATIC’in, toplam arzı 10 Milyon ile sınırlandırılmıştır. Matic Token platformda yerel ödeme işlemleri için kullanılır. Matic tokenları aylık olarak dolaşıma çıkmaktadır. İşlem gücüne dayalı herhangi bir madencilik bulunmuyor.

MATIC Coin ne işe yarar?

MATIC coin, Polygon ağında işlem ücretlerini ödenmesine yarar. Ayrıca, ağın güvenliğini sağlamak için staking ve delegasyon amacıyla kullanılır. Kullanıcılar, MATİC sayesinde ağ yönetimi kararlarına da katılım sağlayabilirler.

Polygon (MATIC) ürünleri nelerdir?

1) Polygon Wallet

3 farklı cüzdan yazılımı ile bağlanabileceğiniz wallet.matic ağı cüzdan ürünü. Genellikle Metamask cüzdanı tercih ediliyor. Klasik para çekim ve para yatırma gibi işlem hizmetleri sağlanan modüler bir web cüzdanı.

Kullanıcı deneyimi açısından bakacak olursak oldukça basit arayüz ve kullanışlı bir varlık yönetim modülü yapılmış. Ayrıca bağladığınız cüzdanınızdaki tokenları bu web cüzdanında görebildiğiniz gibi Ethereum üzerinde varlıklarınızı Matic’e bu web cüzdan sayesinde bağlayabiliyorsunuz.

Bunun en önemli faydası şu; herhangi yeni bir cüzdan hesabı açmadan var olan cüzdanınızla Polygon Matic üzerinden merkeziyetsiz uygulamalarla işlem yapabiliyorsunuz.

2) Polygon Bridge

Yukarıdaki Polygon Wallet hizmetlerinden yararlanmak için iki farklı ağ üzerindeki geçişi sağlayan hizmettir.

3) Stake Matic

Elinizde tuttuğunuz tokenlarınızı stake edip ödüller kazanabiliyorsunuz. Ayrıca yapacağınız staking işlemlerindeki varlıklarınızın miktarına göre, ağ içerisinde “onaylayıcı” veya “yetki veren” görevlerine sahip olabiliyorsunuz.

Ağ içerisinde toplam 100 validator (doğrulayıcı) bulunmakta ve toplam stake edilen Matic miktarı ise 1,649,224,597 MATIC.

Staking için daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, https://docs.matic.network/docs/faq/staking-tutorials/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

4) Polygon’da çalışan merkeziyetsiz uygulamalar (DApps)

Polygon ile bağlantı yapılabilecek onlarca merkeziyetsiz uygulama bulunmaktadır. https://awesomepolygon.com web sitesi üzerinden kontrol ettiğimizde DApp’ler 4 farklı sınıfa ayrılmış.

1. DEFI

Aave, Curve finance, 1inch, SushiSwap, Pooltogether gibi önemli birçok proje ile kullanılabilir.

2.NFT+Oyun

Atari, OpenSea, Decentraland, Terra Virtua, Aavegotchi gibi onlarca nft ve oyun alanında entegre bir şekilde MATIC ile işlem yapılabiliyor.

3.DAO

Alchemy “DAO”, QiDao gibi bazı “DAO” projelerinde polygon izlerine rastlamak mümkündür.

4.B2B

Yine işletmeden işletmeye, yani şirketler arası pazarlama ya da satış ile alakalı merkezi olmayan uygulamalar Polygon MATIC üzerinden erişilebilir durumdadır.

DApp’ler, cüzdanlar ve oracle’lar diye iki kategori halinde de sınıflandırılmış.

Cüzdanlar: Metamask, Torus, Fortmatic, Math Wallet ve WalletConnect ve daha fazla cüzdan Polygon (MATIC) ağında kullanılabilir durumdadır.

Oracle: Chainlink, Band Protocol, Razor network gibi servisler bulunmaktadır.

Ve son olarak yazılım araçları için uygulamalar bulunmaktadır.

MATIC 100 dolar olur mu?

MATIC’in 100 dolar olması şu an için çok olağan bir durum değildir. Dolaşımda bulunan MATIC arzının 9 milyar adet olduğunu düşünürsek MATIC 100 dolar olduğunda 900 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşmış oluyor. Ancak Ethereum dahi bu seviyelere yaklaşamadı.

MATIC en yüksek kaç doları gördü?

MATIC coin en yüksek 2.92 doları gördü. 

MATIC ne zaman kaç yılında çıktı?

MATIC, 2019 yılının nisan ayında çıkmıştır.

MATIC en düşük kaç doları gördü?

MATIC coin en düşük değerini 9 Mayıs 2019’da 0.003012 dolar olarak gördü.

MATIC uzun vadede ne olur?

MATIC 2021 yılında fiyat açısından çok iyi performans gösterdi. Ancak kripto paraların düşmesiyle birlikte 2.92 USD olan zirve noktasından 0.504 dolar seviyesine kadar düştü. MATIC’in uzun vadede değer kazanması için kripto paraların yükseliş trendine girmesi gerekmektedir.

MATIC ve Polygon aynı mı?

Evet MATIC ve Polygon aynı projelerdir. İlk ismi MATIC Network olan proje daha sonra ismini Polygon olarak değiştirmiştir.

Polygon (MATIC) projesinin amacı nedir?

Polygon Ethereum blok zincirinde 2. katmanda ölçeklenebilirlik ve altyapı geliştirme imkanları sunan ilk projelerden biridir.

Polygon “sidechain” olarak geliştirmiştir. Yani yan bir blok zincirdir ve Ethereum ağından tamamen bağımsız çalışır. Kendi düğümleri (node) ve blok üreticileri (validator/delegator) bulunuyor.

Ayrıca, platformun çeşitli uygulamalar oluşturmasına imkan veren modüler ve esnek ana bileşenleri sayesinde geliştiricilerin cross-chain ve blok zinciri gibi farklı altyapılara sahip olabilmesi sağlanıyor.

2. katman çözümü olduğu için daha yüksek ölçeklenebilirlik sağladığını söyleyebiliriz. Polygon Ethereum blok zincirlerinin bir internet olarak aslında çoklu bir blok zincirine dönüştürüyor diyebiliriz. Buna ek olarak, zincirler arası mesajlaşma protokolleri, veri servisleri, paylaşımlı güvenlik servisleri, harici blok zincirlerine bağlantı seçenekleri, uygulamalara özel modüller ve çözümler sunabilmektedir.

MATIC coin nereden, hangi borsadan alınır?

 

Kapanış: Polygon (MATIC) ile ilgili son notlar

Polygon, şimdilik Ethereum ile uyumlu bir proje. Ancak zamanla diğer blok zincirlerle anlaşmalar yapılarak sayının artması beklenebilir.

Layer 2’de Ethereum’u desteklemesi ve Layer 2 çözümü sunan blokzincir platformu olması projeyi önemli noktaya taşıyacaktır. Çünkü DeFi ekosisteminde kilitli olan ETH miktarı ve Polygon çözümünün layer 2 olarak tercih edilme oranlarına baktığımızda veriler Matic’in başarısını gözler önüne sermektedir.

Hız ve düşük işlem ücretleri projenin artısı. Mobil uygulaması (kendi cüzdanı gibi) olmaması ise dezavantaj diyebiliriz.

İşlem hızları Plasma Framework sayesinde Ethereum’a göre çok daha hızlıdır. Yani, merkeziyetsiz finans üzerinde daha fazla yer edinmeyi amaçlayan bir Polygon projesini görebileceğimizi işaret eder.

Ek olarak, Polygon, tamamen ayrı bir blok zinciri olması sebebiyle Ethereum zinciri için gerçek bir ölçekleme metodu değildir. Çünkü Polygon gibi sidechain’ler Ethereum’daki dar boğazdaki işlemleri kendi zincirlerine taşımaktadırlar.

Özetle, Ethereum üzerindeki işlemleri farklı bir zincire gönder yöntemiyle ölçeklenebilirlik sağlanırken, ağ güvenliği ve merkeziyetsizliğinden ödün verilmiş olunuyor.

Son olarak, Ethereum ağından bağımsız şekilde çalışan, paralel yan zincirler (sidechain) yazılımcılara daha fazla esneklik sunsa da, merkeziyetsizlik ve güvenlik açısından bu durum ödün vermeyi gerektiriyor. Fakat hızlı işlem ihtiyacı olduğunda bu ağlar çok daha kullanışlı olabiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl